dust8

Setkaly se někdy společně polednice, klekánice a večernice?

Nejlepší odpověď
annas

Má něco společného polednice a večernice?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-neco-spolecneho-polednice-a-vecernice

Podrobná odpověď v odkazu

Další otázky archiv
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=polednice
 -------
Jen stručněě

1. Polednice . na neposlušné děti poslal K. J. Erben v duchu tradice polednici , která v poledne odnášela neposlušné děti.

2. Večernice  = klekánice byly sestry polednice.  Ty zase sbíraly děti, které nedodržely tzv. dobu klekání.

Dá se říct, že se uvedené počítaly k duchům, kteří  měřili čas – polednice v poledne, večernice večer, když se zvonilo tzv. klekání,. Klekání se zvonilo
ráno, v poledne a večer.  – svítání, doba oběda a čas ke spánku. V době klekání se objevovala klekánice.

Klekánice, které chodila večer, kdy klekání ohlašovalo čas ke spánku, jak jsem uvedla se jmenovala večernice.

Samozřejmě tyto ženy měly různou podobu, byly to většinou ošklivé stařeny.

Odpověď na otázku. I když šlo o sestry, setkaly se:

Klekánice 1× denně s polednicí . Večer pak se klekánice nazývala večernicí.

Nejaktivnější byla podle pověry tedy klekánice, objevovala se 3× denně. .

Ještě existovala půlnočnice, která ohlašovala, kdo ten den zemřel.

Další odpovědi
marci1

Zřejmě ano. Polednice a klekánice (klekánice=ve­černice) byly údajně sestry. 🙂