Complex

Šaltpáka. Jaký má původ slovo šalt?

nikoliv šajtr, ale šle šaltpáka

Nejlepší odpověď
annas

Správně šaltpáka – motoristické = řadící páka, méně obvyklé šaltrpáka – z německého schalten = řadit.

Ještě význam slova šaltr

  1. pult, přepážka na poště
  2. přehazovačkla u kola
  3. vypínač, rozvodná deska

Původ z němčiny Schalter ´přepážka, od schalten zapínat, jednat, řaditel.

SNČ, s. 386, slovo složené, nespisovné.
--

Ještě dašlí výrazy, které souviseji s motorismem

šaltovat – řadit rychlostní stupeň
šaltkisna – převodovka – Kiste skříň a schalten
šaltpauza – přestávka na výměnu řidičů při delší cestě. Německé hovorové Schaltpauzse t/v – schalten přepnout, měnit + Pause přestávka.

Další odpovědi
Kepler

Když tak šaltr páka nebo šaltpáka, neboli fofr klacek. Z němčiny schalten – řadit.

mosoj

My jsme vždy říkali šaltpáka (šaltrpáka) a šaltovaly (šaltrovali) jsme.

Edison

Schalter = přepínač. Rovněž přepojovač, přeřazovač, řadič…

ivzez

»Šarjtr páka« neexistuje, jde o „šaltr“ (řadící) páku.

Neznám ani »šajtr«. Snad by mohlo jít o zkomoleninu
z německého slovesa scheitern [šajtrn] → „ztroskotat«.