jeníček31

Poradíte? Potřebuji zjistit, zda má R1 větší, či menší průměr než R2 a kolikrát. R1 = 4,6 Ω; R2 = 17,4 Ω.

Původní neotázka
Rozměry rezistorů

Potřebuji zjistit zda-li R1 má větší, či mneší průměr než R2 a kolikrát. R1 = 4,6Ω; R2 = 17,4Ω.
Děkuji předem za jakoukoliv pomoc
Doplnění: Rezistor s větším průřezem má menší odpor. To znamená, že R1 má větší průřez, pořád ale nevím kolikrát. Odpověď od Jáááry je chybná, mají jiný odpor a stejnou délku a taky nemohou mít stejný průřez…

Nejlepší odpověď
gecco

Jááro – nene, ten s větší rezistencí je 100 W výkoňák…
😉
___

Jeníčku31 – musíš dodat další podstatné informace – takto to nemá řešení…
😉
_____________­______________
Jeníčku31 – ne, Járova odpověď může být správná…
Ale tvé zadání je špatné zcela jistě…
😉
Jak už jsem psal – musíš dodat další podstatné informace – do Diskuse…

Další odpovědi
jáára

Podle pouzdra. Budou stejný.

Arne1

řekl bych, že naprosto netušíš nic o technologii výroby odporů. Za mého mládí o tom psaly i časopisy pro mládež (ABC, VTM a pod). Jde o to, že základní keramické tělísko je shodné pro většinu rezistorů obdobné watáže. Na tuto tyčinku se nanese odporová vrstva. Pokud je zapotřebí vyšší hodnota odporu než by se takto dosáhlo, je do vrstvy vybroušena drážka která způsobí že dráha proudu je delší. U vyšších watáží je na základní keramickou tyčinku spirálovitě namotán přesně odměřený kus odporového drátu.
Samozřejmě existují i jiné technologie výroby (přímo odporová hmota), ale tohle je nejběžnější. Takže mechanická velikost a hodnota odporu spolu jednoznačně nesouvisí.

orwell

Podle mě se jedná o určení poměru průměrů dvou drátů kruhového průřezu s průměry d1, d2, ze stejného materiálu a o stejné délce. Podržím-li se zadání nahoře v otázce, pak lze jednoduše odvodit, že d1 /d2 = sqrt(R2/R1) a po dosazení uvedených hodnot vychází po mírném zaokrouhlení hodnota 2. Lze tedy říct, že drát R1 má 2 krát větší průměr (ne průřez!) než drát R2.

Jiří Bohumil

Nejasně položená otázka. Průměr běžně používaných rezistorů se liší zejména s jejich výkonovým zatížením. To znamená že ten odpor 4,6 Ω, může být, v případě že je na výkonové zatížení třeba 10W, průměru 8 mm, a ten odpor 17,4 Ω o výkonovém zatížení 0,5W má průměr 1 mm. nebo i obráceně. A tak se to liší celkově u všech různých hodnot. A pokud by šlo o odpory stejného výkonu, mohou být i shodného průměru při různých odporech. Jde pouze o konstrukční rozměr. Takže k tvé nejasné otázce by byla snad asi nejbližší odpověď od orwella. Ale zdali je jeho výpočet správný, to už jsem nekontroloval.

cochee

Guláš je v tom, že Jeníček nezadal do prvotní otázky přesné znění. On totiž rezistor není vždy odpor a odporový drát, který tvoří vlastní rezistentní hmotu rezistoru, se taky sám o sobě nedá označit jako rezistor. Takže tak.

gecco

Inu ano…
😉

gecco

Jen ještě jedna věc – včil mi to došlo…
😉
Pokud platí, že jsou, současně:
R1 = 4,6Ω a R2 = 17,4Ω
P1 = 32 W a P2 = 8 W
je v zadání překlep – a to, nejspíš, v hodnotě R2…
😉

orwell

No, aby to vyšlo přesně jak z velikostí odporů, tak i výkonů, musely by být hodnoty odporů R1 = 4,5 Ohm a R2 = 18 Ohm. Pak to klapne z obou vztahů: d1/d2 = sqrt (P1/P2) anebo d1/d2 = sqrt (R2/R1)
V obou případech je to odmocnina ze 4, tj. 2 jak jsem uvedl v odpovědi.

gecco

Souhlas…
Ale předpokládám, že překlep je jen v jedné hodnotě – domnívám se, že R2 měl být 18,4Ω, pak ´zbytek´ vychází na „4“, resp. v případě průměru „sqrt(4)=2“…
😉

orwell

Já jsem vycházel z toho, že má-li mít údaj o wattech smysl a není-li udáno u každého rezistoru přiložené napětí, musí být oba připojeny na napětí stejné hodnoty. Pak lze ze známé hodnoty příkonu a odporu určit toto napětí ze vztahu U = sqrt(P*R). Jelikož u R1 vychází U = 12,13V a u R2 zase U = 11,80V je jasné, že nejbližší hodnota vyhovující úloze bude 12V. Potom platí R1 = U2/P1 = 144/32 = 4,5 Ohm a R2 = U2/P2 = 144/8 = 18 Ohm. Pak všechny další výpočty sedí přesně bez použití necelých čísel a zaokrouhlování.

gecco

No – tak nápověda…
Pravděpodobně máš zadáno, že jde o odpor vodiče – a jak se počítá odpor vodiče??
A co mají oba ´dané´ vodiče stejné a co se liší??

Roman71

Podstatnou roli hraje chybějící informace (Watt). Pokud budou oba rezistory stejné „Wattáže“, nebudou se většinou rozměrově lišit. Rezistory s vyšší hodnou „W“ jsou zpravidla rozměrnější :)

Například 18R/0.25W bude mechanicky menší než rezistor 18R/10W.

jeníček31

Už mi to došlo, je to obyšejná lehká matika z 1. stupně zš. R1/R2… Děkuji za pomoc i tak

jeníček31

Už mi to došlo, je to obyšejná lehká matika z 1. stupně zš. R1/R2… Děkuji za pomoc i tak

jeníček31

R1 má 32W a R2 má 8W.

gecco

Roman71 – aaale houbeles…
😉
I když máš pravdu, tahle informace nechybí – o to tu vůbec nejde (ledaže bych se hóóódně pletl…).

jeníček31

Tak řekni ale jaká, příklad…

jeníček31

Jaké informace?

gecco

To zadání je špatné – nemá řešení – resp. má nekonečně mnoho řešení…
Něco ti tam chybí – podumej (ještě jednou si to zadání přečti)…
😉

jeníček31

Otázka přesně zní: ,,Oba rezistory jsou vyrobeny z odporového vodiče stejné délky a ze stejného
materiálu. Který vodič má větší průměr a kolikrát?"
R1 má 32W, R2 má 8W

gecco

Tak – stejný materiál stejná délka – to je ta STĚŽEJNÍ INFORMACE…
😉
Takže se liší jen průřezem…
Ne?
Jak se počítá odpor vodiče?
😉

gecco

Cílil jsem na tento vzorec R = ρ · l /S
Z toho ti vyjde
R1 · S1 = ρ · l
R2 · S2 = ρ · l
Tedy
ρ · l = R1 · S1 = R1 · S1
Už?

jeníček31

Už mi to došlo, je to obyšejná lehká matika z 1. stupně zš. R1/R2… Děkuji za pomoc i tak

gecco

Myslím, že je to spíše druhý stupen, ale to je jedno…
Hlavně, že cíle je dosaženo – a uvědomil sis, že na tom není nic složitého…
😉

jeníček31

Když tyhle informace nemám, tak ne, nenapadá

gecco

Jen dodám, že to lze spočítat i z výkonů (při totožné délce totožného materiálu)…
Napadne tě jak?
😉

jeníček31

R=U/I, krása… Proud a napětí se mění podle obvodu, otázka cílí na samotný rezistor.