annas

Rozhodování? Oč tu běží? Být, či nebýt? Bít se, či nebít se? Bít se, či nebýt? Je čest a ctnost jen výsadou hrdinů?

Hamletova slova, když pravopis pozmění jejich význam.

  1. „Uděláme nejrozumnější rozhodnutí v životě, když nemáme na vybranou?“ Patricie Hoečková
  2. „Válka je způsob, jímž mocní krví a životy bezmocných hájí svou čest?“ Stanislav Komenda

.3. „Jak napsal Sokrates: "zlo pochází z nevědomosti.“ Jiří Jirásek dodává: „Ale sotva lze říci, že veškeré dobro pochází z vědomostí.“
--

Zdroj pro všechny výroky
http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

Obrázek
http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

Nejlepší odpověď
aliendrone

Hamletovi (potažmo Shakespearovi) do monologu kecat nebudu, nechám to na něm. Pokud jde o „bít se či nebít se“, jednoznačně jsem pro to první, to druhé totiž znamená „být bit“ a to často až k tomu terminálnímu „nebýt“! :) Čest je jednou z vrcholných morálních hodnot, přestože ji mnozí považují za eufemismus pro blbost – tak to NENÍ! Blbost je plýtvat s ní na nečestné lidi! ;) :D

ad 1 – Madam Patricie je blbá jak dlabané necky – kde je (kde vidí) nějaké rozhodování, když NEMÁME na výběr? ;) :D :D

ad 2 – LOL! Tak to bych chtěl znát alespoň JEDINOU válku, ve které byla nějaká čest! :) Každopádně se držme raději defincí odborníků, jakým byl např. generál von Clausewitz > „Válka je pouze pokračování politiky jinými prostředky“.

ad 3 – Věčné téma – co je dobro a co je zlo? Dokud tohle nebude jednoznačně/ab­solutně definováno, vždy budeme dostávat RŮZNÉ odpovědi.

Třeba takový Kepler se jeví, jako dobrý jedinec projevující starost o životní prostředí, úplný milovník řepky olejky. Ale když se podíváme na jeho SKUTEČNOU zábavu trochu blíž, lze o tom úspěšně pochybovat! (Kepler je ten VLEVO!) https://media­.loupak.fun/sou­bory/obrazky/_vlas­tni/3_2015/35ac3d7719167­5075a7379b5fcad6dfc­.jpg ;) :D :D

Další odpovědi
Drap

Pořád se musíme nějak protloukat. Někdy je to malá potyčka s životem někdy velká rána. Pokud chceme postupovat dál, nezbývá než být a bít se. Ovšem i souboj se životem by měl být férový a korektní.

  1. Zřejmě ano, když neni jiná volba.
  2. Pokud by hájili pouze čest, tak by to snad ještě šlo, většinou však bojují i o majetek a i moc nad co největším celkem.
  3. Tomu neni co vytknout, ni sw tím nejde dost dobře polemizovat.

Kelt

Rozhodnutí není přání, chtěl bych být štíhlý, nebo xy. Rozhodnutí znamená, že udělám všechno proto abych štíhlý nebo xy.. Pokud nemám možnost výběru a nemohu se tedy rozhodnout, tak vlastně nežiju. Mohu si vybrat, co si koupím na jídlo a to z několika možností. Když jsem někde na útěku v džungli tak si mohu vybrat, zda budu jíst brouky, nebo umřu hladem.
Být či nebýt – nezáleží na tom, co máme, ale jaký jsme člověk. Dva lidé mohou mít stejné postavení, majetek, ale jeden pomáhá jiným a ten druhý je sobec.
A bít nebo nebít se za něco, to je třeba speciální postoj, názor. Například Gándí se dokázal bít za svůj národ a stal se někým, kdo má místo v historii osobností.

led

Teda! Vidieť Keplera (vľavo) a aliendrona (vpravo) spolu to je vrcholný zážitok
viď aliendronov odkaz https://media­.loupak.fun/sou­bory/obrazky/_vlas­tni/3_2015/35ac3d7719167­5075a7379b5fcad6dfc­.jpg