autacek

Rodiče se bouří, porod o jeden den dřív a k navýšení rodičovské nedojde. Tak to ale přece bude naprosto vždy, ne?

Vždy bude existovat nějaká hranice, jsou snad potřeby čtyřletého dítěte o 80 tisíc vyšší, než u dítěte čtyři roky a jeden den?

Domnívám se, že současní rodiče do toho šli za určitých podmínek které byly předem dány, proč se tedy cítí tak dotčeni, když nová pravidla (navýšení rodičovské) mají platit jen pro nově narozené děti? A ozývali by se stejně, kdyby se naopak, hypoteticky, měla částka snížit, či pravidla zpětně změnit k horšímu?

Nejlepší odpověď
zjentek

To tak jistě, vše má svůj počátek a svůj konec. A ty se většinou vážou ke konkrétním datům. Neodehrají se ani o den dřív, ani o den později. Tady kodex začal platit také určitého data a nezačal platit O DEN DŘÍV, to je snad jasný každýmu trdlu, nezaslepenýmu závistí. Rodiče ať se bouří dál a ať s tím jdou na lampárnu- vřele doporučuji! Jedno je jistý- TEĎ se RODIT tak či tak přestane a začne se rodit zase potom, po tom správným datu!

Vzkaz všem budoucím maminkám, které již mají v bříšku nově zárodek života: JE TŘEBA SI VYBRAT! Tak buď chci novoroční dítě extra s PŘÍPLATKEM, anebo chci vyšší rodičovskou, ale běžné dítě, ničím vyjímečné.

Další odpovědi
Michala11

A co třeba zavedení trestu smrti se zpětnou platností? Moudří přejí, hloupí závidí. Rodiče se snad těší na dítě a ne na prachy.

Edison

Problém vůbec není v tom, co a jak se zavádí. Problém je v tom, koho kdo volil. Proto opět řeknu: Já to říkal…

Dochy

Myslím, že podobné změny by se měly zavádět průběžně, právě aby podobné rozdíly nebyly tak výrazné… (třeba každý měsíc o 5 tisíc)

anonym

Souhlasím s Dochy, nastavení vzorců pro pozvolný přechod naplánovaný řekněme na období 5 let by jistě bylo ohleduplnější, bohužel politici, ekonomové a účetní umí pracovat jenom s tabulkovými daty a intervaly, v matematice moc nedávali pozor a tak neumí použít třeba lineární/loga­ritmickou/expo­nenciální funkci, která by definovala pozvolný růst či pokles třeba den ode dne aby ostré předěly nemusely zbytečně vznikat. Stejné to máte se zdaněním příjmů také tam máte skoky v intervalech místo aby definovali hladký průběh pomocí funkce. Je to ústupek jednoduchosti a srozumitelnosti co nejširším masám.

ivzez

Čtyři roky jsou maximální doba, do kdy lze pobírat rodičovský příspěvek
(toto platí už řadu let). Zároveň jde o maximum, které se rodiči pečujícímu
o dítě započte jako náhradní doba důchodového pojištění.

A zároveň jde (v případě, že nejde o postižené dítě) o nejzazší hranici,
kdy se pečující rodič vrací do pracovního života. Rodičovský příspěvek (RP) zmírňuje výpadek příjmu, o který rodina kvůli péči o dítě přichází.

Nemá sloužit jako přilepšení k platu či mzdě. Přesto bylo možné si v době
péče o dítě při splnění určitých podmínek přivydělávat, aniž by vlastní výdělek
výši RP nějak negativně ovlivnil (výše příjmu se nesledovala).

Zajímavé je, že rodiče, kteří v době zavedení různé úrovně čerpání RP
v závislosti na předchozích příjmech nesplňovali podmínky pro rychlejší
čerpání RP, nesli úkorně nemožnost zvolit jinou dobu a výši RP.

Víte, Auťáčku, co by mne zajímalo? Kde ti stěžující si rodiče byli, když se
ta hranice před lety zaváděla. Kontaktovali tehdy svého poslance a sdělili
mu svůj názor na toto „omezení“?
_____

Pokud se nově zvyšuje RP, je podle mne v pořádku,
že to platí až pro nově narozené děti.