Avatar uživatele
Pokročilý

RGB u monitorů

Proč mají všelijaké monitory atd RGB (red GREEN blue) pixely (nebo co to je), jestliže primární barvy jsou červená, modrá a ŽLUTÁ? Z čeho potom žlutá, kterou vidíme, vzniká (když žlutá se z žádných jiných barev poskládat nedá)?
Omlouvám se za formulaci, nejsem v tom zběhlá. Prostě z nějakého zvláštního důvodu mě to štve, že žlutá je tam moc všude diskriminovaná a už se skoro nepokládá za základní barvu. Přitom zelená je modrá + žlutá.
Optiku jsme moc ve škole nebrali, na střední se k ní dostaneme za dlouho. Vysvětlíte mi to někdo? :D

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Pokročilý

řekl bych, že podstatné je to, že monitor skládá "svítící" barvy, zatímco ty tvoje "primární" barvy jsou možná tiskařské nebo malířské, tedy zobrazují se odraženým světlem - počítačové tiskárny skládají barvy CMY(K) tedy modrou, fialovou a žlutou (a černou, spíš z praktických důvodů)

rozdíl si představuju tak, že svítící barvy se spolu skládají (výsledek je jasnější), zatímco tiskové barvy se navzájem kryjí - ruší - odčítají (výsledek je temnější)

ostatně to, že se tomu říká RGB neznamená, že je to opravdu echt červená-zelená- modrá, spíš je to "člověčí" popis pro tři použité vlnové délky světla

a konečně - ta žlutá se v RGB skládá z červené a zelené

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Barevných modelů máš několik, přečti si zdroj. RGB je jen jeden z nich a v něm žlutá je: červená + zelená, neboli: 255, 255, 0
Ve CMYK, viz http://cs.wikipedia.org/… žlutá určitě diskriminovaná není. ;-)

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/B arevn%C3%BD_model

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

1. nemyslím si, že je vhodné uzamykat hned otázku. Obíráš se o další odpovědi, které mohou dát jiný úhel pohledu

2. Není pravda, že jediné primární barvy jsou červená, modrá, žlutá. Ani není pravda, že všechny primární barvy jsou červená, zelená, modrá. Primární barvy, nebo správně spektrální barvy, jsou pro nás lidi "všechny barvy duhy". Spekrální barvy by se dali popsat jako červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová. Každá ještě v mnoha odstínech (jedna plynule přechází v druhou) a každá je popsatelná rozsahem vlnových délek. Pokud vybereš nějaké konkrétní barvy z nich, můžeš k nim zjistit vlnovou délku světla. Člověk (zdravý) vnímá shodou okolností právě červenou, zelenou a modrou (jiná zvířata mohou být citlivá na jiné barvy). Způsob, jak člověk barvy vnímá popisuje chromatický diagram. Viz. http://cs.wikipedia.org/…
Pro zobrazení můžeš jako základní vybrat libovolné barvy v diagramu a budeš schopná zobrazit barvy uvnitř mnohoúhelníku, kde Tebou zvolené barvy tvoří vrcholy. (nediv se, že na tom diagramu se Ti na monitoru zobrazují i ty barvy, které jsou mimo kolorimetrický trojúhelník RGB monitoru, ten diagram stejně jako vše zobrazené na monitoru, má barvy poněkud ošizené)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2904
Zlatý quentos 1372
Zlatý mosoj 1335
Zlatý Drap 1028
Zlatý gecco 654
Zlatý led 636
Zlatý hanulka11 627
Zlatý Kepler 587
Zlatý marci1 582
Zlatý Lamalam 552

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.