Avatar uživatele
Registrovaný

Revizor a osobní údaje

Dobrý večer,zajímala by mně jedná věc: Jestliže revizor je pověřená osoba dopravce a má cestujícího bez platného jízdního dokladu,tak je oprávněna uložit cestujícímu,který se neprokázal platným jízd.dokladem, přirážky k jízdnemu nebo vyžadovat od cestujícího prokázání se osobním dokladem a sdělením osobních údajů potřebných k vymahání jízdného a přirážky k jízdnemu,pokuď cestující nezaplatí na místě.Poněvadž dopr.podnik má na této věci pravní zájem a řídí se smluvními přepr.podm.,silnič.zák. a drážním zák.A tedy bych Vás chtěl poprosit,zda-li takový to cestující má právo naopak zjistit údaje o revizorovi např. při lustraci prostřednictvím policie.Zda-li ano tak podle kterého paragrafu a zák.Děkuji za vyčerpavající odpověď.
Doplňuji:
Píšete,že není oprávněn.Jenže v zákoně č.111/1994Sb. konkrétně § 18a odst.2 c se píše: na výzvu pověřené osoby se prokázat platným jízdním dokladem, neprokáže-li se platným jízdním
dokladem, zaplatit jízdné a přirážku, nebo se prokázat osobními údaji potřebnými na vymáhání
zaplacení přirážky; osobními údaji jsou jméno, příjmení, datum narození a adresa místa trvalého
pobytu, 12) uvedené v osobním dokladu cestujícího vydaném příslušným správním úřadem.
Z logiky věci si myslím,že na to má právo (to se týká i zák.266/1994,kde patří tramvaj i trolejbus).
To: mojitek,děkuji takhle mi to stačí.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Pokud se nic nezměnilo, revizor není oprávněn požadovat po nikom osobní doklady, proto s sebou vodí policii.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

mno,revizor stejně jako prodavačka v tabáku nebo v konzumu můžou požadovat prokázání se totožností. Ovšem Vy prodavačce nemusíte nic ukázat-ona Vám cíga nebo alkohol prodat ale nemusí.A revizor na druhou stranu může zase přivolat strážníka nebo Pomáhat a chránit,když se neprokážete jízdním dokladem..


Avatar uživatele
Pokročilý

Vy jste si našel o problému více, než vědí ti, kteří Vám odpovídali. Nesymetrické postavení vůči revizorovi máte proto, že cestujete sám ze sebe, zatímco protistranou je dopravce. Obdobou Vašich osobních údajů je na druhé straně dopravce, jehož název a adresa podle Vámi citovaných předpisů má být v každém vozidle, a identifikace pracovníka v rámci dopravce, což je zpravidla služební číslo. Na to podle mého názoru právo máte.
Jiná situace nastane, když se revizor dopustí proti Vám protiprávního jednání. Pak se jako poškozený můžete dostat k jeho údajům podobně, jako každý poškozený k údajům zjištěného původce škody (nemám čas hledat v OZ, myslím, že je to formulováno jako prokázání právního zájmu).

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 742
Stříbrný cukrar 690
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 478
Bronzový kapitán 297
Zlatý Kepler 295
Stříbrný honza19hk 286
Zlatý Lamalam 259
Zlatý venkovan 246
Zlatý Hlada 232

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.