Startred

Řadí se mezi sochařství i vyrábění různých předmětů z kovu a jiných materiálů?

Viděl jsem dvě videa.
V prvním probíhal rozhovor s jedním mužem, který si postavil vlastní kolo.
Ve druhém byl muž, který si sestrojil vlastní hudební nástroj z trubek a trychtýřů.
Oba v angličtině říkali, že jsou „sculptor“ tedy sochař. Mohl by se tento termín pro takové lidi použít i v českém jazyce?

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=VWLMMVjWk2Q

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=b-U97MYXO-4

Odpovědi
Kepler

Pod pojmem sochařství se už bohužel dlouho neskrývá jen sochání z kamene nebo odlévání kovových plastik, ale taky „umění“ přetvořit kovový šrot v „umělecké dílo“. Zřejmě je to méně pracné, rychlejší a levnější. Múzy pláčou…

aliendrone

Doporučuji prohlédnout v obci Odolena Voda ty pokažené zdi z litého betonu, že kterých trčí armovací železo pod ubytovnou (či bývalou ubytovnou Aera, nevím co tam dnes je).

Když jsem to viděl poprvé, myslel jsem že jde o klasický bolševický šlendrián a teprve když mi bylo vysvětleno, že jde o „umělecké dílo Hirošima“ v hodnotě tehdejších 200 000Kčs (!!!) mě málem odvezli. (2 meloucháři by to sfoukli do 1, max. do 2 dnů za tehdejších 2–3000Kčs včetně materiálu)

Dnes je „umělcem“ skoro každý, kdo není schopný se naučit/si osvojit něco pořádného, takže se tomu nediv. ;) :D :D

annas

Podstatné jméno skulptur v češtině nění. Jen skulptura. Projděte si pojmy, které se v češtině u sochařství používají.

"Výkladový slovník od autora Jana Baleky uvádí, že plastika[ je socha tvořená technikou přidávací (vymodelované sochy z keramiky apod.

a skulptura je socha tvořená technikou odebírající (tesané sochy z mramoru, dřeva apod.).

Obvykle se ovšem slovo plastika (z latinského plastos = výtvor od plasso = tvořím, vymýšlím, přetvářím") používá jako obecné označení pro trojrozměrná výtvarná díla, zatímco socha jako označení pro figurální plastiky, přičemž slovo skulptura bývá považováno za synonymum slova plastika. "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Socha

Pojem sochařství se od svého původního významu změnil.

Dá se na něj dívat z několika pohledů

" Podle techniky
Podle přizpůsobení sochařství architektuře
Podle funkce
Podle materiálů a jejich opracování
Kámen
Kovy
Dřevo
Pálená hlína"

Více v odkazu
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Socha%C5%99stv%C3%AD

Takže se dovíte, že podle materiálu a způsobu zpracování patří mezi i kovolitectví. Je to jedno z nejnáročnějších řemesl v sochařství.

" SKULPTURA X PLASTIKA
To znamená, jestliže máme materiál, z kterého při tvůrčím procesu tento odebíráme (kámen – osekáváme…, dřevo – řežeme, dlabeme atd.), výsledné dílo nazýváme skulpturou, česky sochou.

Naopak, jestliže tvůrčím procesem je přidávání materiálu (keramika – před vypálením modelujeme z hlíny, bronzové dílo před odlitím do kovu nejdřív modelujeme z vosku nebo hlíny), nazýváme plastikou. "

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:IX9RwjNAR­fQJ:dumy.cz/stah­nout/128024+&cd­=3&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&c­lient=firefox-b-d

elkon

Ano. I z neobvyklých materiálů lze vytvořit nějakou postavu.