Pěťušek

„Řádění“ nebo „řadění“ ve frekvenčním slovníku?

Dobrý den,

v digitalizované verzi jednoho z frekvenčních slovníků (konkrétně reference JELÍNEK, Jaroslav, Marie TĚŠITELOVÁ a Josef Václav BEČKA. Frekvence slov, slovních druhů a tvarů v českém jazyce. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1961.) lze na straně 20 nalézt tato spojení:

  1. abecední řádění
  2. řádění hesel

Jsem si vědom, že substantivum od slovesa řadit může být jak řazení (běžné), tak řadění (řídké), nicméně řádění je odvozeno od jiného slovesa, a sice řádit.

Můj dotaz zní:

a. Došlo k chybě při digitalizaci a v originále je ve skutečnosti „řadění“?
b. V originále je skutečně „řádění“?
c. Nebo jde o jinou záležitost, případně jakou?

Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Podle mě jde o chybu. Jak správně píšeš, běžně se používá řazení, avšak řadění není vyloučeno. Při digitalizaci, jestli v originále je použito řadění, digitální automat mohl toto nesprávně nahradit běžným řáděním, což mu prostě přišlo přirozenější, ovšem bez kontextu.

Další odpovědi
orestez

Jak by řekl Olda, jistě ho všichni znáte žé, ten z Tlučhořovic rodinký, tak jeho slangslovností by opakoval „děkuji předem, přineste mi to zadem“ 🙂
Tak v tiskárnách byli zaměstnáváni mukli. Ti se mnou v hospodě laškovali když jsem měl 18 roků a hráli si se mnou. Abych řekl jakékoliv slovo, že to řeknou pozpátku. tuanomsoK, to ihned věděli. Horší to bylo s Hydrometeoro­logickým ústavem, to si už nevzpomenu.
Každonepádně se dá podle data výtisku toho vydání vyčíst, pokud by kniha vyšla kolem té doby, dělo se to vždycky, tak tyto chyby v továrně dělali všichni a tušili že to po nich nikdo nebude číst. To byl jen tištěný papír.
Oproti těm papírům vznikaly skutečně kvalitní textové práce, zákoníky práce, vědecké studie, atlasy. Tam nebyl důvod promítání Rumu do noční směny.

Takové chyby určitě nesmělý bejt v mrxstck Leninskeho učení, kdo študoval VUML. To by skončil na oprátce.
Nejkvalitnější tiskařští pracovníci bývali elektrotechnici, vydavatelé katalogů veškerých el součástek třeba z výroby Tesla, kde uváděli i komplementární polovodiče z Polska, (tranzistory BC), to už si nevzpomenu. Nebo svědomití kresliči zapojení elektronek. Tam žádnou chybu neudělali. Na tyto věci museli být lidi zapálení a přispívat do Amatérského rádia. Řádění hesel snad víte co je, ne? Se Sovětským Svazem na věky a nikdy jinak. Tak byly polepeny malé bilboardy podél některých ulic, konkrétně vzpom Blansko. Šel jsem okolo a četl nahlas Se Sovětským Svazem do pekla na věky!

Pěťušek

@Edison má zřejmě pravdu (díky, mohl jsem k tomu dojít sám, byť důkaz v podobě skenu stránky by to potvrdil definitivně):

Na straně 23 je „abecední řadění“ a další případy „řádění“ (vyjma samotného hesla „řádění“) už v knize, jak se zdá, nejsou.

mosoj

Jde o chybu a v podstatě ptákovinu.