kastelanvmon

Prožili bychom náš život ještě jednou (a pozpátku), kdyby se vesmír náhle místo rozpínání začal smršťovat?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ne, tak jednoduché to není. Aby „to fungovalo“, musel bys nejen otočit čas, ale i vyměnit hmotu za antihmotou, pravé za levé, prostě dodržet CPT symetrii. Ale pouhým přechodem vesmíru z expanze do kontrakce bys nejspíš ani „neotočil“ čas, protože ten je závislý na fundamentálnějších dějích. Samotná problematika šipky času je velice zajímavá, nedávno se zde o tom diskutovalo. 🙂

Další odpovědi
Drap

Ne, je to nesmysl

led

Ako vzor vývoja si pozrite napríklad človeka:
narodí sa ako malý, postupom času rastie, mohutnie. na vrchole svojich síl začína „pomalý prechod k zániku“, čo sa prejavuje aj strácaním síl a postupným (niekedy nebadaným) zmršťovaním sa. Ale nikdy nemladne, len stárne.

Toóriu, ktorú opisujete v diskusii, považujem za prehnanú. Čas a vývoj Zeme nie je možné vrátiť späť. Nanajvýš sa môže čiastočne posunúť, viď teória sci-fi „Planéta opíc“.

Dochy

Ne, podle mě to nedává smysl.
Pokud bychom měli tu náhlou změnu chování pozorovat, museli bychom stále fungovat „normálně“. Ale jakákoliv „náhlá“ změna chování je podle mě až příliš proti přírodě.

paul1

Zajímavá úvaha, ale odpověď neznám.

Pankrác

Nedává to smysl.

kastelanvmon

@Dochy Chápeš správně mou otázku? Dejme tomu, že v roce 2080 zemřeš. V roce 4080 se přestane vesmír rozpínat a začne se zpátky smršťovat, takže v roce 6080 bude vesmír v úplně stejném stavu jako byl v roce 2080. Takže zemřeš v roce 2080 nebo se opět narodíš v roce 6080? A pokud se vesmír smrští zpátky do stavu před velkým třeskem bude se vše opakovat do nekonečna? Má Bůh nakonec pravdu?

Dochy

Souhlasím s elkonem 😉

Chápu otázku, zajímavá teorite, ale je to proti neprosto veškerým znalostem a zkušenostem.
Mimochodem, žádný rok 6080 by nebyl, byl by opět 2080 😉

elkon

Hovadina.