Jirka00

Protijedoucí vlaky

Když jedeme ve vlaku, který jede rychlostí 90 km/h a měřil 80 m, a proti nám jede vlak rychlostí 54 km/h, který kolem nás jel 12 s, jak dlouhý byl protijedoucí vlak a jak dlouho se míjely (aspon čast vlaků byla vedle sebe)? (vím, že rychlost protijedoucích vlaků se sčítá, ale jak to bude v případě, kdy ve vlaku sedím? děkuji alespon za nápad)
Doplňuji:
A mohu se zeptat proč doba míjení není 12 s, tak jak je to napsáno v zadání?

Nejlepší odpověď
Quimby

Když se rychlosti vztáhnou k tobě, tak ty sedíš na místě, protijedoucí vlak kolem tebe jede rychlostí 144km/h a trvá mu 12 sekund než kolem tebe celý projede.
Když si protijedoucí vlak představíš jako 2 body začátek a konec, 1. bod se tě dotkne v čase 0, 2.bod v čase +12sec a vzdálenost kterou urazily za těch 12sec je délka toho vlaku.,takže podle vzorečku s=v*t s=40*12 , tak měl druhý vlak délku 480m.

Teďko doba míjení dvou vlaků: rozdíl je v tom, že teď to neporovnáváš s jedním člověkem, kterej měl defakto nulovou délku.
Když uděláme zase to, že první vlak bude stát a druhý pojede 144km/h.
uděláme si 4 body, Vlak1– začátek(Z1) Vlak 1– konec (K1) a Z2 a K2 pro druhý vlak.
Celá doba míjení se počítá od doby co se bod Z1 dotkne se Z2, pak se Z2 bude přibližovat ke K1 a končí to až tím, že se bod K2 dotkne K1.
Teď to teda spočítat, délku míjení si označíme jako t .
Když si to nakreslíš, tak v posledním okamžiku co se ty dva vlaky dotýkají, tak jejich celková délka se sčítá, takže ten vlak jede rychlostí 144km/h a ptáme se za jak dlouho ujede vzdálenost 560m. t=s/v takže 14sekund.

Možná je to moc dlouhý, snad se v tom nestratíš, tu druhou část si kdyžtak nakresli na papír, jako těsně než se potkaj, když se potkávaj a těsně když se už nepotkávaj.

Další odpovědi
Fyzik

Z principu inerciality soustav můžeš problém převést na takový, že jeden vlak stojí a druhý se hýbe rychlostí rovnou součtu rychlostí. délka vlaku d = v*t = 144/3,6*12, doba míjení je tm = (80+d)/144
Doplňuji:
Úloha je trochu nejasně vysvětlena. Pravděpodobně je to myšleno tak, že člověk, co sedí ve vlaku a kouká z okna, vidí protijedoucí vlak po dobu 12 vteřin. To se ale nerovná době, kdy budou vlaky alespoň částečně vedle sebe. Také se to dá ilustrovat tak, že člověk, co sedí na konci vlaku, uvidí vlak projíždět v jiném okamžiku, než člověk, co sedí na začátku vlaku.

bolak

Jednoduše řečeno, sedíš ve vlaku a vidíš protější vlak 12 vteřin.
s=v*t („t“ znáš, to je 12 vteřin, „v“ je rychlost protijedoucích vlaků, což je 144km/h)
s=144*12/3600­=0,48 km – délka vlaku je tedy 480m

Celková doba kdy se oba vlaky míjejí začne ve chvíli kdy kolem sebe projedou špičky obou vlaků, takže když si představíš že stojíš na špičce svého vlaku, tak jako Leonardo di Caprio ve filmu Titanic > http://www.you­tube.com/watch?v=67grI0n­NctQ#t=103 tak doba po kterou budeš míjet druhý vlak je oněch 12 vteřin, a až uvidíš konec posledního vagónu protějšího vlaku, tak pak ještě zbývá celá délka tvého vlaku (80m), než onen konec vagónu uvidí konec protějšího vagónu. Takže celková doba míjení se rovná součtu těchto dvou časů.

Samozřejmě pak je ještě jeden způsob jak vyřešit příklad a nemuset nic počítat, protože pokud je zadání přesně takové jak jsi zde napsal, můžeme též předpokládat že oba vlaky jedou po stejné koleji, a pak se logicky srazí.