Bara95

Prosím vás, potřebovala bych najit tropy a figury v této ukázce:

Ach ty světe, obrácený světe!
Vzhůru nohama ve škarpě leží stráž,
ale s panem delikventem samým kluše ekypáž!

Ach ty vládo, převrácená vládo!
Národy na šňůrce vodit chceš,
ale s čtyřmi koňmi na opratích
vládnout nemůžeš!

Nejlepší odpověď
annas

aliterace – ach, ale – a na začátku
anafora – ach, ale – stejná slova na začátku
stráž, ekypáž – ž na konci
epizeuxis – stejná slova ve verši – světe, vládo = i stupňování
vládo … – apostrofa
vzhůru nohama leží stráž – dysfemismus
ale s panem … , ale s čtyřmi … nadsázka, ironie

Najděte si druhy tropy a určitě si s úkolem poradíte

Další odpovědi
KatkatkaW

trópy: Ach ty světe, obrácený světe!; Ach ty vládo, převrácená vládo!
Doplňuji:
teda myslím

KatkatkaW

nejsem si jistá jestli jsou to ty tropy nebo figury. Nemáš po ruce nějaké definice? Letos to taky bereme ale sešit tu nemám

Bara95

Potřebovala bych to presněji, tohle je myslim apostrofa a dál už nevim

KatkatkaW

jj promiň, spletla jsem se.
našla jsem to: tropy = užití slov v přeneseném významu. patří mezi ně metafora, metonymie, alegorie(jinotaj), symbol, hyperbola a ironie.
figury jsou nějaké postavy, postavení, místa
ale moc jsem z té básně teda nepochápala :/