Jackhammer9K

Jaký je prosím o rozdíl mezi paušální a fixní daní a co má společného s výdajovým paušálem?

mám problém pochopit koncept výdajového paušálu u OSVČ (v rámci nové paušální daní).
kde vlastně hradíte jednu stanovenou částku každý měsíc ve výše 5994 Kč, za rok 2022, problém nachází v tom že různé portály furt řeší výdajový paušál 30% 40% 60% 80%, což si osobně myslím, že u paušální dane nemá co dělat, když se platit měsíce fixní částka do výdělku 1 mil. Kč… v případě možnosti ujasnit okolnosti, kde se vlastně používá výdajoví paušál u OSVČ a zda má něco společného s paušální dani.

Nejlepší odpověď
Funna

výdajový paušál je pro ty, co NORMÁLNĚ platí daň a podávají daňové přiznání a aby nemuseli vykazovat výdaje (skladovat faktury, účty), použijí výdajový paušál…to třeba dělám já, při platbě daně z pronájmu…
pokud chceš plati fixní daň (nesmíš být plátcem DPH), platíš každý měsíc stejné částky a žádné daňové přiznání nepodáváš…
takže chápeš správně, že fixní daň a výdajový paušál jsou dvě neslučitelné věci…

otázkou je, co je výhodnější…to si každý musí spočítat, podle svých výdajů a příjmů…ono i být plátce DPH není v některých případech nevýhodné…

mvk

Mělo by být poznamenáno, že ve fixní dani je kromě daně z příjmů zahrnuto i sociální a zdravotní pojistné. Fixní daň se platí pevnou částkou bez ohledu na výši příjmů (pokud tedy za rok nepřesáhnou 1 MKč).
Daň z příjmů lze vypočítat a platit i jinými způsoby, v jednom z nich se používá pojem výdajový paušál. Ten však slouží jen jako mezistupeň při výpočtu základu daně z příjmů a tam se hraje s těmi 40 nebo 60 nebo 80 % ze skutečných příjmů.