Radovan M

Proč výfukový ventil bývá menší než sací?

Témeř všechny salovací motory to tak mají… Proč to tak je, ví to někdo? =))

Odpovědi
Ar

Kvůli lepšímu plnění válců, Píst při plnění vzduch nasává, kdežto do výfikových ventilů plyny tlačí a ještě je tam po pracovní době (výbuchu) tlak, není proto potřeba tak velký ventil. U nasávání by mohl vznikat částečně „podtlak“ a výkonost motoru by se rapidně snížila. Jsou i motory které mají dva sací ventily a jeden výfukový.
Doplňuji:
jmhad raději to už nikde neříkej, všichni kdo o tom něco vědí by se ti jen smáli.
http://skoda.pan­da.cz/clanek.php3?id=433

Který motor má větší talíř u výfukového ventilu než sacího při stejném počtu. Rád se poučím.

jmhad

Tak jsem měl rozebráno už dost klasických motorů a ventily si i zabrušoval a vždy byl výfukový ventil větší než sací.A to z jednoduchého důvodu.Spálená směs podle fyzikálních zákonů trochu zvětší objem a je potřeba ji z pracovního prostoru rychle odstranit.Proto i výfukové potrubí má větší průměr než sací.Pokud někdo viděl výfukový ventil menší než sací,pak viděl buď zázrak a nebo auto mělo výfukové ventily dva.Mosoj to nakonec ve své odpovědi zdůvodňuje,ale nemluví o sacím,ale o výfukovém ventilu.

mosoj

No já bych řekl že hlavní důvod je to, že výfukový musí odvést daleko větší objem plynu. Po spáléní nasáté směsi vznikne mnohonásobně větší objem plynu. Je to podstata vzniku výkonu motoru.
Není v zájmu zachování výkonu motoru aby výfuk šel do malého otvoru. Vznikal by protitlak a ten by vlastní výkon motoru snižoval

cukrar

mnozí to napsali, výfukový je větší!!!

fokuuss

jmhad–kde jsi na toto přišel????

autař VUT Br

Upřeněně, naprosto všechny motory mají sací ventil VĚTŠÍ a výfukový ventil MENŠÍ. Sání probíhá při daleko nižším tlaku, směs paliva se vzduchem je tedy nutné nasát velmi rychle v celém objemu. Proto větší průměr sacích ventilů. Při výfuku je tlak ve válci vyšší – rychlejší vyprázdnění – stačí menší průměr výfukového ventilu.

Ar

Čekal jsem, že se poučím, který že to motor má výfukové ventily větší než sací jak psali mnozí !!!
Bohužel nic.
Tak tedy přidám průměry taliřků ventilů u některých motorů. Abychom nemuseli chodit daleko zabrousíme do českých luhů a hájů a zůstaneme u nejběžnějšího vozu v ČR což je Škoda.
Rozměry jsou v milimetrech
Škoda 120 (83-) sací 32,2 výfukový 27,2
Favorit 781 (50kW) sací 34 výfukový 30
Felicia 1.3 (40 kW) sací 34 výfukový 30
Felicia 1,6 (55kW) sací 35,6 výfukový 29
Felicia 1,9 D saci 36,1 výfukový 31,3
Fabia 1,4 (44kW) sací 34 výfukový 30
Fabia 1,4 TDI sací 36 výfukový 31,5
Fabia 1,4 16V sací 29,5 výfukový 26
Fabia 1,9 SDI sací 36 výfukový 31,5
Fabia 1,9 TDI saci 35,9 výfukový 31,5

To by asi satčilo, rozhodně nejde o zázračné motory. Klidně dodám i rozměry ventilů daších motorů pokud toto nebude stačit. Doufám, že se dozvím, který motor to má opačně. Rád bych se poučil, páč za cca 30 let co auta opravuji jsem takový motor neměl tu čest vidět.