bolak

Proč vůbec vznikly vkladní knížky na heslo, jaký to mělo pro lidi výhody?

Mně to připadá že to má smysl hlavně pro ty banky/spořitelny, že člověk tam vložil peníze, vlastník byl nedohledatelnej, takže jak lidi umírali, spousta z nich určitě měla knížky o kterých rodina nevěděla, nebo nevěděli kam ji dotyčnej nebožtík schoval, nebo neznali heslo… prostě prachy schramstla banka. A i kdyby to pak nakonec někam darovala, tak do tý doby s těma penězma mohla libovolně a bezúročně disponovat, nebo se pletu? Jaká vyla hlavní výhoda této knížky pro dobrého socialistického občana?

Nejlepší odpověď
Kepler

Tehdy neexistovaly elektronické účty ani internetové bankovnictví, muselo se s každou papírovou stokorunou běžet do banky, nebo si tam něco vybrat. Občan na to musel mít samozřejmě chráněný doklad na heslo. Pokud umřel, banka peníze neschlamstla, vše se vyřídilo v rámci dědického řízení. Taky na heslo být nemusela, knížka bývala na úrok, nebo výherní (slosovatelná). Pokud občan nechtěl schovávat peníze ve strožoku, byla vkladní knížka vlastně nutnost. Výhoda byla, že měl peníze chráněné a že byl vyplácen nějaký ten úrok (už si nepamatuju kolik to bylo, ale bylo to rozhodně víc než dnes).

Další odpovědi
Drap

Hesla vznikla z důvodu ochrany peněz. Pokud někdo neznal heslo, nemohl ji nikdo zneužít. A jako vše má své výhody, tak existují i nevýhody.

johana 56

U vkladní knížky na heslo byla jistota, že pokud ji někdo ukradl, nemohl z ní vybrat.
Naopak knížku na doručitele každý, kdo se s ní objevil u přepážky.
Pokud ale heslo neznal nikdo jiný, vklad po úmrtí majitele vklad zůstal u ledu'.
Po zrušení VK na heslo byla do konce roku 2012 možnost se o vklad přihlásit. Na těchto anonymních účtech přesto zůstala pěkná sumička…
Jak píše mosoj v diskuzi, ideální byla poštovní, vybrat se dalo kdekoliv. Pošty bývaly i v menších obcích, pobočky bankovních ústavů ne.
Úroky u termínovaných vkladů se pohybovaly až do pěti procent. K založení VK stačilo 50.- Kčs. Vedení, vklady i výběry byly bez poplatků…

Arne1

Kepler: úrok byl fantastický – celá 2% ! Kromě toho existovaly vkladní knížky termínované, kde se při dodržení výpovědní lhůty dával dokonce 4% úrok.
Nižší úrok (možná i žádný) měly takzvané cestovní vkladní knížky, které bylo možno použít na libovolné pobočce spořky (dnes naprostá samozřejmost).
Kromě toho byly bez úroku zmiňované výherní knížky, výhry byly od pár desetikorun nahoru, docela se to vyplatilo.

mosoj

Na cestovní vkladní knížku se dalo vybírat na každé poště. Proto jsem ji měl.

Arne1

Máš pravdu, i pošty. Já ji totiž neměl. První takové přenosné „platidlo“ jsem měl až šekovou knížku.