zjentek

proč všechny staré knihy voní všude na světě stejně?

Doplňuji:
knihy starší pár desítek let, když jsou v oběhu, chytí specifickou vůni a je jedno, jestli jste v Brazílii, Kanadě nebo v Nepálu. A přerazí to i ten nikotin a hořčici a já nevím co ..čím ta typická vůně staré knihy vzniká?

Nejlepší odpověď
annas

Řekla bych, že voní spíš podobně. Četla jsem jen české knihy, listovala i starými výtisky ve Státní vědecké knihovně atd. Jinak voní kniha nová, jinak starší. Papír zřejmě podléhá vlivu lepidla, světla, vlhkosti, barev atd.
.
Záleží tedy na tom, jak je kniha „letitá“. U knih z knihovny jsem často poznala, zda čtenář při čtení kouřil, něco jedl, používal parfém atd. Papír v knize pohltil pachy z okolí.

Také se dalo usuzovat, zda byla kniha oblíbená – ochytané listy, u starších listy zažloutlé, zřejmě podle kvality papíru. Ale mám raději vůni nových knih.

Existují čichači knih. Vědci ale vyvinuli novou techniku zjišťování vůní knih.
.
http://latimes­blogs.latimes­.com/booster_shot­s/2009/12/that-musty-smell-may-be-they-key-to-preseving-old-books.html

Doplňuji:
Napsala jsem, že papír zřejmě podléhá vlivu lepidla, světla, vlhkosti, barev atd. Ještě dodávám z anglických zdrojů vyjádření odborníků.

V knihách vznikají chemické sloučeniny z lepidla, papíru, inkoustu.. Začnou se rozpadat .Uvolněné těkavé látky – zdroj zápachu. Vůně starých knih, říká Mezinárodní Vliga pro Antikvariát knihkupců, připomíná vanilku.

Staré knihy – Vůně" je směs trávy a vanilky.

http://blogs.smit­hsonianmag.com/smar­tnews/2013/06/th­at-old-book-smell-is-a-mix-of-grass-and-vanilla/

Knihy jsou tvořeny téměř výhradně z organických materiálů: papír, inkoust, lepidlo, vlákna. Všechny tyto materiály reagují na světlo, teplo, vlhkost, a to i mezi sebou. V průběhu let, se uvolní množství těkavých organických sloučenin

http://mental­floss.com/arti­cle/31235/what-causes-old-book-smell

Další odpovědi
postcd

jednoduše to je tím materiálem. papír, buničina, tiskařská barva

bolak

i ta kravská?