Proč strach z neznáma vyvolá pocit k slovanské vzájemnosti?

Není to problematické už jen proto, že slovanský původ je zde zastoupen jen z části? Nezaháníme sebe tím do kouta? Jak je možné, že jsme s tzv. neslovanskými národy žili pokojně stovky let?

Nejlepší odpověď
Kepler

Myšlenka slovanské vzájemnosti vznikla prakticky vznikla současně s českým i slovenským národním obrozením. Takže po rozpadu monarchie byl vznik Československa v podstatě logickým vyústěním. Je pravda, že nějaká část Čechů a Moravanů je keltského původu. Proto asi tíhneme víc k Západu, než k Východu. Později se však myšlenka slovanské vzájemnosti tak nějak vytratila. Rozpadla se Jugoslávie a Československo, my i Poláci nenávidíme Rusy.

Další odpovědi
da ny

Za ty stovky let jsme z antropologického hlediska Slované jen z 30%.
Ze 30% jsme Keltové, z 30% Germáni a po 5% Židé a Římané.
Snad proto máte pocit, že jsme stovky let žili „pokojně“
Pokud lze násilnému pokatoličtění a masakru po Bílé hoře říkat pokojné….
Žádnou slovanskou vzájemnost tady nevidím/nepociťuji.
Naposledy možná za Rakouska-Uherska se tím vlastenci „oháněli“.

anonym

da ny: Ono to v mnoha ohledech tak bylo. Politika ovlivnila silně nálady. Za Rakouska-Uherska jsme byli prosperující země a i rakouská aristokracie zde byla oblíbená (Rudolf II. nebo Josef II.). A ani v sudetech to nebylo vždycky na nože. Já myslím, že si s Rakušáky rozumíme daleko víc, než s Poláky nebo Rusáky. A na závěr: ,,Mí pražané mi rozumí", víte, kdo to řekl?

da ny

Souhlasím. Navíc, je tam těch 30% germánské krve :D

anonym

https://www.go­ogle.com/amp/s/21sto­leti.cz/2019/11/­28/jsou-cesi-slovane-ano-ale-i-germani-2/%3famp

da ny

Tedy v každém z nás je teoreticky 30% Kelta, 30% Slavana, 30% Germána a po 5% něco z Římana a Žida.

da ny

Ano, věřím našim odborníkům v oblasti Potoliogické antropologie (obecný původ/kořeny Čechů jsem uvedla v odpovědi).
Mám „slabé základy“ z přednášek o Forenzní genetice
(PřF JU) věhlasného odborníka RNDr. Daniela Vaňka PhD.

„Pocházeli vaši předkové z jižní Francie, nebo to byli Anglosasové? Kdo všechno by mohl být váš příbuzný? A trpíte nějakými skrytými genetickými vadami? Odpovědět může forenzní genetika.“.
https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/daniel-vanek-6218976
http://www.ibes­tof.cz/veda-a-vyzkum/rndr.-daniel-vanek-phd.---forenzni-genetik.html

Slovanskou vzájemnost tady opravdu „necítím“
A dokonce vím, proč díky Němcům (dávné historii) bojujeme dnes, zejména v pohraničních lesích ČR s kůrovcem :DDD

anonym

Díky za reakci a odkazy. Je zajímavé, že nejste první, kdo tento (možný) fenomén nepostřehl. Pravdou je, že je to asi zájem jen určité komunity.