Frogman

Proč stále v této době meteorologové a jejich systémy nedokáží přesněji předpovídat počasí?

Například včera dopoledne jsem koukal na mobilu do aplikace Aladin, který by měl brát data přímo od ČHMÚ a v grafu nebyl ani sebemenší náznak srážek. Odpoledne koukám na nebe, že se to mračí, tak se kouknu znovu do aplikace a tam najednou zobrazené srážky.

To samé vloni. Byl krásný letní den, v aplikaci taky o dešti ani zmínka, a během 10 minut takový liják…

To už ani nedokáží předpovědět počasí na 10 minut dopředu?

Nejlepší odpověď
Kepler

Data o stavu atmosféry se nestahují kontinuálně, ale v určitých intervalech. Nevím jak dlouhých, možná každou hodinu. Procesy v atmosféře jsou velice složité a podmínky se můžou rychle změnit.

Další odpovědi
seraphico

Na první pohled se může zdát, že předpověď počasí je v dnešní době hračka, ale opak je pravdou. Žádné aplikace, webové stránky nebo TV nedokáží určit se stoprocentní jistotou jaké bude počasí. Je důležité si uvědomit, že předpověď počasí je pouze odhad. Ten odhad vychází z nějakých modelů a dat, které se přelouskají, upraví a posléze se zveřejní. Každá nepatrná změna, má za následky poměrně výraznou změnu počasí do budoucna, jedná se o tzv. efekt motýlích křídel. S těmito změnami předpověď už nepracuje. Respektive pracuje, ale až poté, co se projeví.

Aplikace na počasí (meteogramy) mohu být dobrým zdrojem informací, ale nelze si myslet, že dokáží předpovídat počasí na konkrétní místo a v konkrétní čas se stoprocentní jistotu. Bylo by to hezké, ale dnes je to stále ještě nereálné. Informace, které vám meteogram ukazuje, jsou v podstatě čistá data. Obyčejný uživatel takové aplikace si ta data přečte a nezamýšlí se dále nad nimi. Zkušenější meteorolog, byť amatér, dokáže z těch dat vyčíst mnohem víc, dokáže s nimi pracovat a upravit odhad počasí dle svých zkušeností a znalostí, které má o daném místě.

Však už naše babičky dokázaly předpovědět déšť, protože skvěle znaly krajinu ve které žily. K tomu žádnou aplikaci nepotřebovaly.

Takže je třeba brát předpověď vždy s rezervou. Koneckonců je to pouze předpověď, ne slovo Boží. 🙂

df

https://m.you­tube.com/watch?v=bGrttVR­fkgo

Emefej

Úspěšnost předpovědi ČHMÚ na jeden den dopředu je 95–97%. Předpověď modelu Aladin se aktualizuje každých 6 hodin.

Zdroj: https://www.chmi­.cz/predpovedi/pred­povedi-pocasi/ceska-republika/uspesnost-predpovedi-pocasi/mesicni

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.