Palpatine

Proč si lidé nadávají do zvířat?

Proč si lidé nadávají zrovna do zvířat? Nejrozšířenější nadávky jsou právě názvy zvířat. Např: „Ty krávo, slepice, huso, čubko, prase, vole, atd.“ Má to nějaké opodstatnění?

Nejlepší odpověď
annas

Poddobné otázka v archivu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-urcil-jaka-slova-jsou-dnes-chapana-jako-nadavky

Na téma nadávky, různé druhy, najdete otázky v archivu.
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=pro%C4%8D%20%20lid%­C3%A9%20nad%C3%A1vaj%C3%­AD%20
--

Vložila jsem otázku, opět se týká nadávek.

Zeptá-li se zvídavé dítě např. rodičů „Proč dospělí pořád na něco či na někoho nadávají“, které možnosti byste uvedli?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zepta-li-se-zvidave-dite-napr-rodicu-proc-dospeli-porad-na-neco-ci-na-nekoho-nadavaji-ktere-moznosti-byste-uvedli

"České vulgarismy nejčastěji čerpají z tématických okruhů, jako je sexuální chování, vylučování stolice, močení nebo připodobnění ke zvířatům.

Metafory, které se týkají zvířecího světa, se často vztahují k vlastnostem konkrétního zvířátka. Vznik nadávky prase odkazuje na život ve špíně, kde je puch a nepořádek. Vulgární pojetí slova kráva souvisí s menší inteligencí a neobratností.

Zvířecí říše byla ve vytváření nadávek velice inspirativní. Těžko si dnes můžeme představit běžnou komunikaci mezi muži, aniž by se neobjevila oslovení ty vole…""
Více se dovíte v odkazu.
http://www.cti­doma.cz/zivot­ni-styl/2018-04-27-vite-kde-se-vzaly-vulgarismy-znate-jejich-puvodni-vyznam-40333

Čeština jako nadávky používá slova, která jsou v běžném hovoru neutrální.

Další odpovědi
Kepler

Protože se lidé pasovali na pány tvorstva a zvířata považují za podřadné tvory s mnoha špatnými vlastnostmi. Někdy je přirovnání ke zvířeti trefné (špinavý jako prase), ale většinou ne. Ožralý jako prase – copak se prasata ožírají? Chová se jako zvíře – to je urážka zvířat. Kéž by se lidé chovali jako zvířata, ta zbytečně nezabíjejí, nekradou, nelžou, nepodvádějí, neberou drogy a některá dokáží být i věrná.

Anikitos

Berou zvířata jako méněcenná, a tak když někoho nazvou nějakým zvířetem, snaží se tak snížit jeho hodnotu. Často přirovnávají, ke zvířeti ty, kteří by ”mohli mít něco společného s daným zvířetem” — ke živočichu, který je něčím typický (pachem, ”hloupostí,” obézností,…).

Někdy je to spíš urážka zvířat než lidí samotných, protožo to, jak se někdy lidé chovají, je až k neuvěření a vzhledem k tomu, že je člověk obdařen jistou dávkou rozumy, tak by se ”tak” chovat neměl…

V nadávkách se meze nakladou. Lidé se nadávají do všeho.

EKSOT123

Na Litoměřicku neříkají „Ty vole“ ale „Ty vádo“, ale to je možná prašť jak uhoď (Ty (ho)vado), nebo se říká Ty vogo, to už vůbec netuším.
Nejuniverzálnější pro přirovnání je sviňa. To jde na zdůraznění použít v mnoha (i nelogických a odporujících) případech, když se člověku nechce vymýšlet lepší přirovnání. Sviňa a vůl do českého znaku.