Avatar uživatele
dust8

Proč se zpívá: Koleda, koleda Štěpáne, co to neseš ve džbáně? Když se do džbánu dává většinou pivo a ne koleda?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1631 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Je to trochu jinak, jak je možné najít ve zdroji. Jde o mytologický či mýtický význam.

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/koleda

Etymologie slova koleda

"Ba téměř jistý je původ v označení slovanského božstva Koleda (dodnes užívané např. v Bulharsku či Srbsku), a jeho četných variant, např. Koloděj. Koleda, Koloděj, měl úzký vztah ke Slunci a jeho pohybu po obloze (etymologický význam „ten, který dělá kolo“ se zde nabízí).
Oslava Koledy je pak spojována s termínem zimního slunovratu, kdy se uzavírá starý sluneční cyklus a rodí se nový Koleda (Koloděj).

Na předkřesťanský, praslovanský původ upozorňuje např. český badatel a publicista Ljuba Hornov-Karpatějev.

Připomíná prastarou lidovou koledu:

„Koleda, koleda, Štěpáne,
co to neseš ve džbáně? atd.

Karpatějev k tomu vysvětluje, že „koleda“ tu značí sluneční božstvo a dále píše mimo jiné:

„Štěpánem je tu míněn pohanský Stopan, v němž uctíván mrtvý předek čili dědek, ochránce domácnosti a rodu. Bulhaři dosud uctívají Stopany jako rodové genie. Haličtí Rusíni pálejí o svátku sv. Štěpána slámu a seno, o Štědrém večeru po jizbě nastlané a říkají, že „pálejí děda“.

Co značí jméno Stopan? Odvozujeme-li je od praslovanského slova „stopa“, t. j. luk, které dosud uchovalo se u Baltů, zejména Lotyšů a Žmudínů.

Byl tedy Stopan duch-lučištník, který nesl sluneční kratér (džbán), ale led, sluha zimy, podrazil mu nohy a psi či vlci koledu čili slunce sežrali.“

Svátek sv. Štěpána, který je spojen s Božím hodem Vánočním, je tak jen pozdější křesťanskou mutací původně slovanského Stopana. "

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?dust8 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Taky je tam otázka na obsah džbánu… Nikoli konstatování. Nemluvě o tom, že vykoledovat se dá ledasco. Od přesdržku, přes pivo a panáky až po nechtěnou tchýni. Tu bys ale do džbánu dostal nejspíš jen v jediný formě… Tu zmiňovat nebudu, žejo… 😁

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

I pivo, či jiný vhodný nápoj může posloužit jako plnohodnotná koleda.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… ono se ve džbáně nosilo též víno či voda, proto ten dotaz … většinou, neznamená jistotu …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Jde o tradici spojenou s vánočními svátky, kdy se dávala koledníkům výslužka. K tomu se zpívala nějaká píseň, nebo se říkala básnička. Napadá mne anekdota.
Na vojně vysvětluje důstojník vojákům poezii a že se to musí rýmovat.
Jsem poručím Pestrý a znám vaše sestry. Pak dodá, neznám je, ale rýmuje se to, pochopili jste mne. Na to se přihlásí vojín Valenta a řekne. Jsem vojín Valenta a včera jsem spal s vaší ženou. Nerýmuje se to, ale je to pravda.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek