dust8

Proč se zpívá: Koleda, koleda Štěpáne, co to neseš ve džbáně? Když se do džbánu dává většinou pivo a ne koleda?

Nejlepší odpověď
annas

Je to trochu jinak, jak je možné najít ve zdroji. Jde o mytologický či mýtický význam.

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/koleda

Etymologie slova koleda

"Ba téměř jistý je původ v označení slovanského božstva Koleda (dodnes užívané např. v Bulharsku či Srbsku), a jeho četných variant, např. Koloděj. Koleda, Koloděj, měl úzký vztah ke Slunci a jeho pohybu po obloze (etymologický význam „ten, který dělá kolo“ se zde nabízí).
Oslava Koledy je pak spojována s termínem zimního slunovratu, kdy se uzavírá starý sluneční cyklus a rodí se nový Koleda (Koloděj).

Na předkřesťanský, praslovanský původ upozorňuje např. český badatel a publicista Ljuba Hornov-Karpatějev.

Připomíná prastarou lidovou koledu:

„Koleda, koleda, Štěpáne,
co to neseš ve džbáně? atd.

Karpatějev k tomu vysvětluje, že „koleda“ tu značí sluneční božstvo a dále píše mimo jiné:

„Štěpánem je tu míněn pohanský Stopan, v němž uctíván mrtvý předek čili dědek, ochránce domácnosti a rodu. Bulhaři dosud uctívají Stopany jako rodové genie. Haličtí Rusíni pálejí o svátku sv. Štěpána slámu a seno, o Štědrém večeru po jizbě nastlané a říkají, že „pálejí děda“.

Co značí jméno Stopan? Odvozujeme-li je od praslovanského slova „stopa“, t. j. luk, které dosud uchovalo se u Baltů, zejména Lotyšů a Žmudínů.

Byl tedy Stopan duch-lučištník, který nesl sluneční kratér (džbán), ale led, sluha zimy, podrazil mu nohy a psi či vlci koledu čili slunce sežrali.“

Svátek sv. Štěpána, který je spojen s Božím hodem Vánočním, je tak jen pozdější křesťanskou mutací původně slovanského Stopana. "

Další odpovědi
Edison

Taky je tam otázka na obsah džbánu… Nikoli konstatování. Nemluvě o tom, že vykoledovat se dá ledasco. Od přesdržku, přes pivo a panáky až po nechtěnou tchýni. Tu bys ale do džbánu dostal nejspíš jen v jediný formě… Tu zmiňovat nebudu, žejo… 😁

Drap

I pivo, či jiný vhodný nápoj může posloužit jako plnohodnotná koleda.

Mc Merkurion

… ono se ve džbáně nosilo též víno či voda, proto ten dotaz … většinou, neznamená jistotu …

Kelt

Jde o tradici spojenou s vánočními svátky, kdy se dávala koledníkům výslužka. K tomu se zpívala nějaká píseň, nebo se říkala básnička. Napadá mne anekdota.
Na vojně vysvětluje důstojník vojákům poezii a že se to musí rýmovat.
Jsem poručím Pestrý a znám vaše sestry. Pak dodá, neznám je, ale rýmuje se to, pochopili jste mne. Na to se přihlásí vojín Valenta a řekne. Jsem vojín Valenta a včera jsem spal s vaší ženou. Nerýmuje se to, ale je to pravda.