Boy 13

Proč ze zapalovače létají jiskry? Jsou nebezpečné?

když škrtám obyčejným zapalovačem, tak z něho létají jiskry. Jsou tyto jiskry nebezpečné? A co kdyby se ty jiskry dotkly tváře nebo očí? Udělaly by tam hned jizvu, která NIKDY nezmizí? A když už plamen hoří a chvilkama z něho létají bíle jiskry a praskají, jsou taky nebzpečné a udělaly by v pleti jizvu nebo díru?

Odpovědi
Dochy

Proč? Protože proto je to tak dělané. Na škrtátku se brousí kamínek ze spec. materiálu, který má tendenci (pokud nasekán na dostatečně jemný prášek) se samovolně vznítit. Na oko bych byl opatrnej, ale kůži by to poškodit nemělo. Jsou to příliš malé kousky, které by neměly být schopny dostat se pod tu nejsvrchnější vrstvičku kůže, u které se s poškozením a odloupnutím počítá. A i toho oka bych se ani tak nebál té teploty, se kterou by si slzy měli ihned poradit, jako spíš případných mechanických účinků na oko.

Reezo

Jiskra je potřeba k zapálení hořlavé látky, která je naplněná v zapalovači. Jiskra může popálet kůži, ale žádné riziko jiskra ze zapalovače nepředstavuje pro kůži.

Pokud nejde o těžké popálení, tak jizva nehrozí. Těžké popálení myslím třeba být vystaven vysokému žáru po dobu několika vteřin.