Jan Kunčar

Proč se výška letadla nad zemí měří ve stopách a ne v metrech?

Nejlepší odpověď
Shaohao

Ne všude tomu tak je např. v rusku měří v metrech. Nicméně i ICAO annex 5 má jako primární jednotku pro výšku metry. Důvodem pro používaní feetů můžou být historické, nikdo se určite nebude hrnout měnit jednotky v mapách atp. Dalším důvodem můžou být lépe zapamatovatelná hodnota. Např. letová hladina tedy výška za standardního tlaku. Provoz se oddělí ve směru, kterým letí, provoz na západ sudá hladina, na východ lichá (ČR). FL350 = 35000ft, FL360 = 36000ft. rozdíl je dostatečná hodnota pro bezpečnou separaci drah letů. Převod na metry by akorát komplikoval komunikaci.

Další odpovědi
isteron

Amerikanizácia leteckej dopravy. Napr. aj rádiokomunikácia v let. doprave sa vedie v english.