quentos

Proč se ve spojeních typu „Ty kluku pitomá“ používá ženský rod?

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že to souvisí s kmenovým skloňováním – o kmeny, u-kmeny, a-kmen atd. . Např. jména zakončená na -a byla rodu ženského, ale i přirozeného rodu mužského. K tomu patřily i tvary přídavných jmen.

U některých se tvar na -a udržel, když vzniklo skloňování rodové – předseda, starosta.

Takže původní kmenový tvar příd. jména od a- kmenů se zřejmě užíval jako nadsázka či nadávka i po rozlišení rodu, když zůstaly tvary např. protiva, šereda, a rozšířil se k o-kmenům. kluk, hoch.

„A protože to byly nadávky, nabylo spojení podstatného jména mužského (ten protiva) s přídavným jménem ženského rodu významu potupného, jak jej cítíme z výrazů »kluku všivá«, »kluku klukovská«, »lotře bídná«, »chlape hloupá«, »lenochu líná« atd. Mohl se ovšem týž vývoj díti i bez tohoto přehnaného zabarvení; jako se říkalo »milá družbo«, »milá sluho«, i když se oslovovala osoba mužská, začalo se pak říkati podle toho i »milá brachu«, což říkáme podnes“
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=510

Další odpovědi
FlAsh_7

Asi nářečí.

Kepler

Tak to netuším. Přece se taky neříká „ty holko pitomý“.

marci1

Údajně to souvisí s přesmyknutím abstraktních generických feminin končících na „-a“ k mužskému rodu, tedy se slovy jako ohava, dareba, starosta apod.
https://forum­.wordreference­.com/threads/ty-kluku-pitom%C3%A1-chlap%C4%8De-ne%C5%A1%C5%A­5astn%C3%A1.1684035/