adam159

Proč se v chemii pro určení Avogadrovy konstanty a atomové hmotnostní konstanty používá uhlík?

Nejlepší odpověď
aliendrone

LOL, vzpomínám si, že mne kdysi přesně stejná otázka napadla (před desítkami let, chjo…)! :)
Takže:
Uhlík (izotop 12C) je standardní atomová míra (viz molární hmotnost atd.). Již na konci 19. století vyvstala potřeba přesného měření atomových hmotností. V tehdejší době bylo z technických důvodů zhola nemožné zvážit jednotlivý atom. Šlo se na to tedy oklikou a atomy se vážily pomocí srovnávání se stejným počtem JINÝCH atomů. (dnes „mol“, kdysi „gramatom“/„gram­molekula“)
Jako první etalon byl vzat atom vodíku (1H, nejlehčí atom vůbec), nicméně vodík se „neosvědčil“, protože se s určitými prvky nerad slučuje. Následně byla zásluhou především českého chemika Bohuslava Braunera přijata jako etalon „kyslíková“ jednotka, protože kyslík se slučuje s téměř kde čím a to moc rád. Ovšem s pokrokem (především v organické chemii) jsme přišli na to, že ještě lepší by bylo použití uhlíku, protože do organických molekul dokážeme vpravit relativně snadno a levně prakticky cokoliv. Takže důvod je ryze praktický, nikoliv „náhodný výběr“. Jistěže je výklad zjednodušený, na samém počátku neměli ještě chemici ponětí o existenci izotopů, ale podrobnosti si již snadno dohledáš. Tak proto uhlík a jeho izotop 12C konkrétně proto, že je stabilní (nerozpadá se jako třeba radioaktivní uhlík 14C, podle kterého archeologové kupříkladu datují stáří organických nálezů). :)

Další odpovědi
Kelt

To jsi špatně pochopil, jedná se o izotop uhlíku C 12. Je stabilní z hlediska radioaktivity.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.