Avatar uživatele
JájsemRaibek

Proč se tolik věcí točí kolem jablka?

žezlo a jablko, jablko sváru, jablko nepadá daleko od stromu, zakázané jablko
proč se tolik věcí točí kolem jablka, proč ne k jinému ovoci nebo jiné věci?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, redy, briketka10, gagaga, marci1, Lamalam, gecco před 2045 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
lexx

Odpoveď byla označena jako užitečná

protože od jablka v Ráji začal celý průšvih, následky neseme dodnes

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?gecco, Lamalam Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

"Hned po vinné révě, která má zásadní symbolický význam pro evropskou kulturu z hlediska křesťanské tradice i starověkých mýtů, následuje jabloň a její plody.

Zlatá jablka se objevují již v jedné ze starořeckých bájí o Herkulovi, kdy tento hrdina získal plody z jabloně střežené hadem Ládónem, která rostla v zahradě „dcer noci" Hesperidek.
Zlaté jablko z téže zahrady s nápisem „Té nejkrásnější" se stalo předmětem sporu mezi bohyněmi Hérou, Athénou a Afroditou, jež na Diův podnět rozsoudil trojský princ Paris. Jablka jsou také atributem Venušiných služebnic tří Grácií, objevují se rovněž jako jeden z hlavních motivů v antické báji o Atalanté a Hippomenovi.

Za jabloň bývá tradičně považován také „strom poznání dobrého a zlého", který rostl v rajské zahradě Eden a jehož plody navzdory božímu zákazu okusili Adam a Eva.

V Bibli se ovšem nepraví nic o tom, jaké konkrétní plody tento strom nesl, takže jeho ztotožnění s jabloní je pouhou invencí středověkých umělců. Některými historickými prameny je za biblický strom poznání považována hrušeň, nebo dokonce třešeň. Nicméně jablko jako symbol dědičného hříchu bylo vnímáno také jako jeden z atributů Krista jako Spasitele lidstva. V tomto smyslu také symbolizuje svět a přeneseně se v provedení z drahého kovu stává říšským jablkem – jednou z insignií středověkých panovníků.

Jablka jsou atributem jedné z nejuctívanějších světic středověku, sv. Doroty, která v roce 303 zemřela mučednickou smrtí poté, co odmítla zříci se křesťanské víry. Podle legendy ji cestou na popraviště písař Theofilus uštěpačně požádal, aby mu poslala jablka ze zahrady svého nebeského ženicha (tj. ze zahrady Kristovy). Po Dorotině smrti se mu zjevilo dítě a předalo mu košík s těmito plody, což způsobilo Theofilovo obrácení na křesťanství."

http://ovocnastezka.podlipansk o.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
johana 56

Možná se pověstné 'Evino jablko‘ (první známé ovoce?) dostalo do podvědomí lidí jako symbol, který něco naznačuje.
Co je zakázáno, vždycky chutná nejvíc.
Jedna ruka pevně drží žezlo, druhá kulaté jablíčko, které po vyklouznutí hledá klikatou únikovou cestičku.
Jablko může vykazovat známky špatnosti, hniloby. V každém sváru je něco spatného.
Jablko buď zůstane pod stromem (obrazně rodný dům), nebo se odkutálí dál, podobné jako děti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Je možné, že to začalo Evou a Adamem v ráji, ale jablko je podle mě nejlepší a nejzdravější ovoce, jaké znám. Babička mi říkala : Jedno jablko denně a budeš zdravá. Také se říkávalo : Jedno jablko denně a nepotřebuješ lékaře. Denně sním asi 3 jablka a myslím, že je to ovoce zdraví a mládí. Jablko je pro nás asi nejzákladnější, nejzdravější a asi nejvíce probíranané ovoce všech dob. :-))

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Eva a Adam ho sbaštili a možná snad i někdo ze zdejších.
Ale těm blábolům kolem boha a jablek moc nevěřím.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost