nimecacek

Proč se říká, že má tváře jako slabikáře?

Nejlepší odpověď
annas

Přirovnání.

Slabikář, učebnice, podle níž školáci poznávají písemnka, obrázky čtou atd. .

Stejně tak z obličeje můžete číst.. Vypovídá o emocionálním stavu člověka a odrážejí se v něm jeho postoje. Vyčteme emoce jako je štěstí, neštěstí, překvapení, zájem, radost, nespokojenost, smutek či vztek.

Stejně tak z očí, čela, rtů se dovíte víc. Dá se to naučit, když budete tváři či obličej pozorovat.

Nakoukněte do odkazu
http://www.stu­dentpoint.cz/162-psychologie-zdravi/4166-rec-tela-aneb-co-vycteme-z-tvare-a-prozradi-hlas/#.U2yU8KJOVW4
Doplňuji:
Zajímaly mě další možnosti, hledala jsem v jazykových zdrojích.

Nejnovější vysvětlení z pohledu vzhledu tváře jsem napsala.

Další.

  1. Kramerius v Českém frazeologickém slovní uvádí význam: Má tvář jako slabikář = hubenou.
  2. Ve PSJC – má tváře jako slabikáře = bledé, žluté. .Dále jako Kramerius.

    Bylť to muž vysoké postavy, pravý čahoun, s tváří jako slabikář vyzáblou."

  3. SSJC uvádí, tváře jako slabikáře = tváře tlusté.

4.. Mě ještě napadlo, že v obličeji se obráží i způsob stravování,třeba i počtem vrásek. Takže i obličej bez vrásek je hladký jako slabikář.

Různá přirovnání, záleží na tom, v které době vznikla. Nejstarší je to Krameriovo, tehdy slabikáře určitě nebyly učebnice tlusté.

jinak diskuse

Další odpovědi
anonym

Pamatuju, že slabikář měl červený desky.

anonym

Jak píše Annas…
A nebo – varianta B – slabikář obsahuje spoustu obrázků, takže rčení může být myšleno – ´má tváře jako malovaný´…*)
😉
*) neplést si s významem výrazu „zmalovaný“