Avatar uživatele
Zlatý

Proč se říká, že jsou Slované nejzáhadnějšími lidmi Evropy?

Známe historii Řeků, Římanů, Germánů atd. O slovanských předcích je málo informací.

Nevíte o zdroji?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Podle našeho povědomí to byl Sámo, francký kupec, který osvobodil Slovany od avarské nadvlády a vybudoval u nás první slovanský stát. Do naší země přišli Slované v několika vlnách, ta první proběhla někdy kolem roku 500, poslední asi o padesát let později. Nemáme historické prameny, které by popisovaly přímo tuto migraci
Zvykli jsme si představovat staré Slovany jako lidi "holubičí povahy", jak nám je vykreslovali historici minulého století. Historická pravda je taková, že národy "holubičí povahy" by nejen nebyly schopné osídlit nová teritoria, ale nejspíš ani přežít. A staří Slované patřili k těm nejméně holubičím - a nejúspěšnějším, vždyť osídlili téměř půlku Evropy.
Dějiny jsou takové, že nejsou důležité úmysly těch, kdo je píší (Sámovi šlo hlavně o peníze a osobní úspěch), ale důsledky. A Sámo spoluzpůsobil pacifikaci slovanských kmenů.
Naši prapředci zanechali loupežných výprav, soustředili se na zemědělství a hleděli si, aby se od sousedů i starousedlíků něco přiučili - a rozhlédneme-li se po naší zemi a šikovnosti našich lidí, udělali kus práce.

Zdroj: http://www.mojeskola.net/hi/sa movarise.php

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nadpřizozené bytosti, aneb staří Slované

U starých Slovanů byla magie jediným způsobem poznávání světa, tajů přírody a lidského těla. Jejich svět se skládal z fantazií o různých nadpřirozených silách, což se vyskytovalo i u předchozích národů.

Snad jen u Slovanů se nerozvinula zvláštní kasta kněží jako strážců náboženských představ. Tím byl u Slovanů zpravidla sám náčelník kmene. Žrecové se objevili až později u polabských a pobalských Slovanů, což se stalo pravděpodobně pod vlivem křesťanství.

Staří pohanští Slované obohatili své náboženství spojené s magií, o některé nadpřirozené bytosti, jako jsou duchové zemští, horští, polní, vodní, jako byli rusalky, polednice, hejkalové – tuto sféru nižší démolatrie ovládli spíše čarodějové a vědmy, kdežto oběti bohům přinášeli a rituály řídili kmenoví a rodoví náčelníci.

České pověsti jsou plné takovýchto stvoření a mágů, kteří měli jejich svěcení na starosti.

Slované zavedli dokonce i rituály pro zahánění vlkodlaků, upírů a podobných monster, v něž bezmezně věřili. Každopádně folcklor slovanských národů je velice bohatý a i jeho magický základ

Zdroj: http://mora.wbs.cz/Historie.ht ml

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3926
Zlatý Drap 2395
Zlatý led 1694
Zlatý marci1 1321
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1192
Zlatý Kepler 991
Zlatý mosoj 866
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.