WhiteCrow

Proč se říká, že je někdo zpocený jak vrata od chlíva?

Jak to vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Jen můžeme uvažovat. Jde o o přirovnání, které vychází ze života.

Chlév se spíš uzavíral dveřmi než vraty.

V chlévech býval ustájený dobytek, krávy, koně, kozy atd. Když v zimě mrzlo , zvířata uvnitř zadýchala chlév, proto se pára usazovala na dveřích, dveře se potily, objevily se na nich kapky. Nevyvážel se hnůj, takže i ten udržoval teplo. Rovněž se nevětralo, aby se chlév neochladil.

Zvenku chlad, zevnitř teplo – dveře nebyly nějak izolované., někdy i pára na dveřích zmrzla
..

Další odpovědi
Drap

Jak vidět, tak jsi nikdy v klasickém chlévě nikdy s jistou pravidelností, nikdy nebyl.

dudu

A nebývalo to jen u dveří od chléva. Babička mně vyprávěla o různých zážitcích z druhé války. Byla vdova a ve vesnici zcela obsazené Němci bydlela se svými třemi dcerami, bratrem a prarodiči v menším stavení. Vojáci jim ponechali k dispozici pouze kuchyň kde museli všichni žít a přenocovali. Ta byla ode dvora oddělena tenkými dveřmi, takže v zimě se uvnitř vysrážená pára přeměnila v led a každé ráno jej bylo nutno odsekávat. No prostě paráda. Budiž konstatováno, že se tamní okupanti k našincům chovali docela ohleduplně.

Klaproth

Zajdi v zimě hned po ránu do chlíva. Uvidíš sám.