Proč se říká – o místě,o spo­lečnosti a pod?

„Pojď pryč – TADY CHCÍP PES?“
Proč pes?

Nejlepší odpověď
annas

Tento výraz je původně prostředkem ponížení některé skupiny lidí. Uvádí se, že v nacistickém Německu nebyly neobvyklé nápisy „Psi a židé nejsou vítáni“. Pes zde reprezentuje něco podřadného, vskutku nelidského. Přísloví a ustálená slovní spojení, ve kterých má pes, nebo adjektivum psí, negativní a degradující charakter (házet to jak psovi kost, psí víno, psí počasí, neštěkl po něm ani pes, chcípl tam pes atd. jsou v českém jazyce velmi četná.

Omylem jsem zavřela stránku a odkaz nemohu znova najít.
Doplňuji:
Psi a Židé… pes nebo adjektivum psí negativní… pes atd.), jsou

Další odpovědi
Honzucha

Každá chcíplina přece smrdí. Myslí se to tak že to tam smrdí (obrazně řečeno) je to tam pro něj nepříjemné a ten člověk chce jít pryč a necítí se tam dobře. Stejně tak by se mohlo říct Tady chcípl vlk nebo kočka

ladyhawke

prý to z arabské kultury – pes je zvíře „nečisté“, místo, kde umírá, je tudíž údajně také „nečisté“. Alespoň tak mi to bylo vysvětleno Araby.