Proč se říká černý humor, má to něco společného s ☻?

Nejlepší odpověď
iceT

Černý humor je,když se dělá legrace z vážných věcí,takže asi to s tou ikonkou v otázce nic moc společného nemá.A věřím tomu,že definici černého humoru znáš…:-)

Další odpovědi
annas

Vysvěltení je hodně složité. Prptože pojem černý humor nexistuje zase tak dlouhé.

U zrodu černého humoru stál francouzský surrealistický teoretik, spisovatel André Breton. (z francouzského humoru noir) v roce 1935, Tak pojmenoval žánr komedie a satiry, ve kterém smích vzniká z cynismu a skepse , často vužívá témat jako je smrt.

Breton vychází v pojetí černého humoru z Hegelovy filozofie (teorei vědomí) a Freudovy psychoanalýzy (teorie vědomí a nevědomí), obohacuje jej však poukazem na jeho vznešenost i podvratnou a osvobozující hodnotu.
Černý humor je pak podle Bretona nejvlastnější zbraní básníka namířenou proti deprimujícím tlakům vnějšího světa, především proti „prachbídnému a naprosto ošoupanému konformismu“.

Je tedy podvratný, výsměšnýn nevybíravý – neexistuje pro něj téma, před nímž by uhnul, „spěje k nejvyšší revoltě ducha“.

Zdroj: http://kultura­.idnes.cz/deji­ny-urazliveho-smichu-splaceji-dluh-bretonovi-fvq-/literatura.as­px?c=A070323_160326_li­teratura_off

Černý humor není pouhý vtip či absurdní žert, ale určitý druh duchovního postoje, „bleskového“ poznání, imaginativního cynismu. Už proto se neomezuje na jeden výraz: jak dokládá Bretonova antologie, můžeme se s ním setkávat jak v nejrůznějších pojednáních, aforismech, románech, povídkách, v básních, dopisech i divadelních hrách.

V závěru své předmluvy Breton vypočítává proti čemu všemu černý humor vystupuje, čím je omezován, co vše hodlá „se svou korunovanou hlavou děvky“ zničit. Stručně řečeno všechnu sentimentalitu, prázdnou nadutost a blbost světa. Jak konstatuje v jedné z ukázek Charles Baudelaire, za černý humor se však může i draze zaplatit: „Co však znamená věčné zatracení pro toho, kdo v jedné vteřině nalezl nekonečnou rozkoš“.

http://hn.ihned­.cz/c1-20904210-osvobozujici-cesty-cerneho-humoru

Humor podmínka pro zachování duševního zdraví, černý humor určitý druh duchovního postoje,. Zřejmě kvůli tomu černý, že zahání myšelnky z našeho vědomí či podvědomí,.

Osobně chápu tak, že Freudova teorie podvědomí dala základ surrealismu. Ten využíval podvědomí. Sen a snové skutečnosti jsou zdrojem našeho projevu, rozumem nekontrolovatelná hantazie v kladném i záporném smyslu.

Takže černý humor přinese jakého odlehčení něčeho, co je v nás „černé“, tedy temné, nežádoucí. Někdy může i ublížit. Vzniká jakýsi nadskutrečnost …

marci1

Je to „krutý“ humor, který nachází legraci v drastických situacích, jako např. nemoc, smrt, násilí ap. Je to vlastně takový „pohřební“ humor. ☹ 🙂
Příklad :
Přijde takhle Smrťák do nemocnice na gerontologii, prochází pokojem a říká:
„Ty půjdeš hned, ty za týden, ty tak za měsíc, atd…“
No a v koutě tam leží opravdu přestárlý děda, ale nějak se mu zatím nikam se Smrťákem nechce.
A tak se nenápadně odplíží a lehne si na novorozenecké oddělení. Že tam snad Smrťák nepřijde.
No ale přesto Smrťák na novorozenecké nahlédne a vidí tam přestárlého dědu jak se krčí pod peřinkou.
„A copak ty tady děláš?“ ptá se.
Děda na to tenkým hláskem: „Já tady pinkám.“
A Smrťák laskavě: „Tak až se vyspinkáš. Půjdeme pa.“ 🙂

zjentek

černý jako morbidní- opovrživě vyjádřený o vážném tématu ..takže s černýma to má hodně co dělat :o