Avatar uživatele
anonym

Proč se říká černý humor, má to něco společného s ☻?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? kenyrts, annas, iceT, gagaga, marci1 před 3830 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
iceT

Černý humor je,když se dělá legrace z vážných věcí,takže asi to s tou ikonkou v otázce nic moc společného nemá.A věřím tomu,že definici černého humoru znáš…:-)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Vysvěltení je hodně složité. Prptože pojem černý humor nexistuje zase tak dlouhé.

U zrodu černého humoru stál francouzský surrealistický teoretik, spisovatel André Breton. (z francouzského humoru noir) v roce 1935, Tak pojmenoval žánr komedie a satiry, ve kterém smích vzniká z cynismu a skepse , často vužívá témat jako je smrt.

Breton vychází v pojetí černého humoru z Hegelovy filozofie (teorei vědomí) a Freudovy psychoanalýzy (teorie vědomí a nevědomí), obohacuje jej však poukazem na jeho vznešenost i podvratnou a osvobozující hodnotu.
Černý humor je pak podle Bretona nejvlastnější zbraní básníka namířenou proti deprimujícím tlakům vnějšího světa, především proti „prachbídnému a naprosto ošoupanému konformismu“.

Je tedy podvratný, výsměšnýn nevybíravý – neexistuje pro něj téma, před nímž by uhnul, „spěje k nejvyšší revoltě ducha“.

Zdroj: http://kultura­.idnes.cz/deji­ny-urazliveho-smichu-splaceji-dluh-bretonovi-fvq-/literatura.as­px?c=A070323_160326_li­teratura_off

Černý humor není pouhý vtip či absurdní žert, ale určitý druh duchovního postoje, „bleskového“ poznání, imaginativního cynismu. Už proto se neomezuje na jeden výraz: jak dokládá Bretonova antologie, můžeme se s ním setkávat jak v nejrůznějších pojednáních, aforismech, románech, povídkách, v básních, dopisech i divadelních hrách.

V závěru své předmluvy Breton vypočítává proti čemu všemu černý humor vystupuje, čím je omezován, co vše hodlá „se svou korunovanou hlavou děvky“ zničit. Stručně řečeno všechnu sentimentalitu, prázdnou nadutost a blbost světa. Jak konstatuje v jedné z ukázek Charles Baudelaire, za černý humor se však může i draze zaplatit: „Co však znamená věčné zatracení pro toho, kdo v jedné vteřině nalezl nekonečnou rozkoš“.

http://hn.ihned­.cz/c1-20904210-osvobozujici-cesty-cerneho-humoru

Humor podmínka pro zachování duševního zdraví, černý humor určitý druh duchovního postoje,. Zřejmě kvůli tomu černý, že zahání myšelnky z našeho vědomí či podvědomí,.


Osobně chápu tak, že Freudova teorie podvědomí dala základ surrealismu. Ten využíval podvědomí. Sen a snové skutečnosti jsou zdrojem našeho projevu, rozumem nekontrolovatelná hantazie v kladném i záporném smyslu.

Takže černý humor přinese jakého odlehčení něčeho, co je v nás „černé“, tedy temné, nežádoucí. Někdy může i ublížit. Vzniká jakýsi nadskutrečnost …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Je to „krutý“ humor, který nachází legraci v drastických situacích, jako např. nemoc, smrt, násilí ap. Je to vlastně takový „pohřební“ humor. ☹ 🙂
Příklad :
Přijde takhle Smrťák do nemocnice na gerontologii, prochází pokojem a říká:
„Ty půjdeš hned, ty za týden, ty tak za měsíc, atd…“
No a v koutě tam leží opravdu přestárlý děda, ale nějak se mu zatím nikam se Smrťákem nechce.
A tak se nenápadně odplíží a lehne si na novorozenecké oddělení. Že tam snad Smrťák nepřijde.
No ale přesto Smrťák na novorozenecké nahlédne a vidí tam přestárlého dědu jak se krčí pod peřinkou.
„A copak ty tady děláš?“ ptá se.
Děda na to tenkým hláskem: „Já tady pinkám.“
A Smrťák laskavě: „Tak až se vyspinkáš. Půjdeme pa.“ 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

černý jako morbidní- opovrživě vyjádřený o vážném tématu ..takže s černýma to má hodně co dělat :o

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek