Kepler

Proč se opakovaně tvrdí, že se led rozpouští, když se vlastně jedná o tavení?

Tedy v případě ledu a sněhu o tání, což je stejný jev, jako třeba u kovu – pouhá změna skupenství z pevného na kapalnou. Kdežto v případě rozpouštění vzniká homogenní roztok, většinou složený z iontů, ale s obsahem dvou látek.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… jak kde, u nás většinou taje, rozpustí se sníh …

Další odpovědi
Kelt

Chápu, máš na mysli rozpouštění látky v kapalině a vzniká tak roztok. Podle mne je to takové použití nevhodných výrazů v obecné mluvě a v řeči vědecké. Mluvíme o skupenském teple tání a tuhnutí, rozpouštěcím teple a jiných pojmech. Například melting point – je bod tání. Asi to tak lidem připadalo podobné jako rozpouštění jedné látky v kapalině a ta látka mizela. Například sůl NaCl je bílá, ale roztok je čirý. Prostě člověk něco viděl, nějak to nazval a viděl něco podobného a tak to nazval stejně. Tehdy nebyly vědy na takové úrovni jako dnes.

Dochy

Zkrátka v jazyce existují nějaké zažité „nelogismy“ 😉 Jak dětem vysvětlíš, že se něco taví a přitom to není rudé? Dokonce u toho ještě zebe?