Luuu

Proč se nesmí dárce kostní dřeně seznámit s pacientem?

Nejlepší odpověď
annas

Vy ani příjemce kostní dřeně se nedozvíte svoji identitu. Tedy vy nebudete vědět, komu dřeň dáváte a příjemce, od koho ji dostal. V době transplantace kostní dřeně se tedy v žádném případě nesetkáte.

Některé registry připouštějí vzájemné seznámení později, pokud si obě strany setkání výslovně přejí, a to až v době, kdy je transplantovaný pacient již mimo všechna rizika. Nikdy to není dříve než rok od výkonu. Obecně se však setkání nedoporučuje.

Jako jeden z důvodu utajení jmen se uvádí citové vydírání.

Další informace v odkazu

http://www.vi­talia.cz/clan­ky/registrujte-se-zachranite-nekoho-s-leukemii/
Doplňuji:
Ještě jsem něco našla na stránce: Český národní registr dárců kostní dřeně

Dozvím se, pro koho je určena moje dřeň?

Z důvodů ochrany obou stran je vzájemná identita dárce a příjemce dřeně/krvetvorných buněk přísně utajena. O příjemci můžete dostat jen nejobecnější informaci (pohlaví a přibližný věk). Chcete-li, můžete ale svému pacientovi poslat prostřednictvím koordinačního centra ČNRDD písemný vzkaz bez udání svého jména, bydliště a národnosti. Bude bezpečně doručen správnému adresátovi na správné místo.
--

Mohu se se svým pacientem někdy setkat?

S příjemcem Vaší dřeně se v žádném případě nesetkáte v období transplantace. Některé registry připouštějí vzájemné seznámení později, pokud si obě strany setkání výslovně přejí a to až v době, kdy je transplantovaný pacient mimo všechna rizika. Nikdy to není dříve než rok od výkonu. Obecně se však setkání nedoporučuje. Není to jen proto, že cesta nemocného od úspěšné transplantace k definitivnímu uzdravení je poměrně dlouhá. Anonymita totiž bezpečně chrání obě strany před možnou nepředvídatelnou zátěží. Vztahy mezi lidmi i různé životní situace jsou složité a mohou se měnit i v průběhu doby. Dar kostní dřeně neznámému člověku je skutečným darem života jednou provždy, který platí, ať se dotyční lidé znají či neznají a ať se v budoucnu stane cokoliv.

Pozdější seznámení dárce s příjemcem jeho dřeně jsou povolena jen výjimečně, na nezávislou písemnou žádost obou stran a vždycky až v době, kdy na žádné straně nehrozí nejmenší komplikace. Uvolnění identity dárce i příjemce musí vždy schválit také vedoucí lékař ČNRDD po získání dostatečných informací o zdravotním a psychickém stavu bývalého pacienta i jeho dárce.

http://www.kos­tnidren.cz/re­gistr/darci/o­tazky-C.php

Další odpovědi
arygnoc

to je hlúposť.
Daroval som kostnú dreň a poznal som i príjemkyňu, ktorá bola úplne cudzím človekom, nikto z rodiny.
Osobne mi ju predstavila primárka transfúziologického centra, ktorá ma vytypovala ako vhodného darcu, zoznámil som sa aj s jej rodinou.

Bohužiaľ, príjemkyňa po necelých 6 rokoch i tak zomrela na leukémiu.
Doplňuji:
annas:
citujete propagandistické materiály, nábory do registru darcov (bez urážky, je to iba suché konštatovanie).

realita je iná.
nemáte právo poznať príjemcu (darcu), ste právne anonymný i ako darca i ako príjemca, to je fakt.
Toto právo ale zaniká, ak sa vzdajú anonymity obe strany.

darovanie kostnej drene je darovanie života.
morálne máte právo vedieť koho ste zachránili, resp., koho zachraňujete, podobne i príjemca má morálne právo poznať darcu, už len preto, aby mohol povedať obyčajné „ďakujem“.
hematologické týmy zaoberajúce sa odberom a aplikáciou kostnej drene majú medzi sebou i psychológov, ktorí jednoznačne tento kontakt medzi darcom a príjemcom podporujú (prednejší je človek ako zákon), ale nenútia k nemu.

Poznám pár darcov kostnej drene práve z hematologického oddelenia a i z ČK, a všetci poznali „svojho pacienta“, i keď sa mohli rozhodnúť, že to nechcú.

honza19hk

Nevím proč b ynemohl,když to nude někto z pacientovy rodiny asi těžko ho nebude znát.

annas

Ad ary. Jde o stránku – Český národní registr dárců kostní dřeně. Jsou zde všechny informace, proč by šlo o propagaci? V prvním odkazu jde o zkušenost jedné dárkyně.

Vždyť uvádím to, co Vy.

Pozdější seznámení dárce s příjemcem jeho dřeně jsou povolena jen výjimečně, na nezávislou písemnou žádost obou stran a vždycky až v době, kdy na žádné straně nehrozí nejmenší komplikace.

Před kolika roky jste daroval kostní dřeň, když je věk do 35 let, Možná se od té doby něco změnilo. U nás platí nový Občanský zákoník.

arygnoc

otázka apriori stojí
Proč se nesmí dárce kostní dřeně seznámit s pacientem?

Vaše odpovede (odkazy) samotnú otázku vyvracajú, moja praktická skúsenosť ju iba potvrdzuje.
Zoznámenie darcov a príjemcov sa nepovoľuje, je slobodným rozhodnutím oboch strán, nie je zakázané, takže povolenie nie je potrebné.
Pletiete si zákaz s ochranou /anonymitou/ darcu i príjemcu.

Pokiaľ si darca či príjemca zoznámenie nepraje, tak k nemu nedôjde, druhá strana sa nedozvie žiadne údaje o darcovi/prí­jemcovi.

annas

Teorie je zřejmě jiná než praxe, jak sám zmiňujete. Informace jsem převzala. Dárkyně z prvního odkazu se s pacientem nesetkala.

arygnoc

samozrejme, lebo nedarovala kostnú dreň, iba sa do registra registrovala.

gagaga

ary , kdyz jste v tom rozdavani …, tak by jste mi mohl darovat kousicek vaseho srdce .. :)
urcite bych se tam nekam jeste vlezla .. :p

  • iv-

arygnoc

vy ste z neho nikdy neodišla.

;)

gagaga

:) ja to vedela, ze vy to vase srdce mate nejake nafukovaci :)