sisinec123

Proč se nemůže při lécích požívat alkohol?

Všimla jsem si, že dost léků se nemůže kombinovat s alkoholem, přitom samy alkohol obsahují. Proč tomu tak je? Bere se jako alkohol i pár sklenek vína? Nebo spíše je to myšleno na tvrdý alkohol?

Nejlepší odpověď
Michala11

Většina léků se rozkládá v játrech a alkohol taky. Byla by to na ně velká zátěž. A ano i víno obsahuje alkohol… Zdravá játra s léky nějaku tu sklenku unesou, ale záleží na konkrétních lécích. Ale mějme svá játra rádi.

Další odpovědi
Edison

Jde o to, jaké léky. Neplatí to pro všechny léky.

mosoj

Všechny léky jsou toxické, některé zatěžují játra, jiné ledviny, žaludek či mozek.

S alkoholem je to to samé. Toxicita většiny léků se s alkoholem zvyšuje. Někdy i smrtelně.

Kepler

Je jedno, v jaké formě alkohol je. U některých léků nežádoucí interakce nejsou, u jiných (proti bolesti, uklidňující léky,aj.) může být nebezpečná – zesílení účinku. V každém případě je to nápor na játra. Problematika je široká, trochu se dozvíš v tomto odkazu: http://www.al­koholik.cz/za­vislost/alkohol_a_le­ky/jak_pusobi_al­kohol_v_kombi­naci_s_leky.html

Drap

I pár skleniček vína se bere jako alkohol. Některé léky se s alkoholem neslučují, a mohou nastat problémy

jirka F

Znal jsem jednoho člověka který hodně dlouho kombinoval alkohol a léky a nakonec s toho zesnul.

dr.luha

Nedoporučují se kombinovat s léky (antibiotiky) také citrusové plody.