Boy 13

Proc se nektere platy profesi vyrazne lisi?

Vim, penize. Lidi rikaji, ze nejdulezitejsi je zdravi, ale bez penez to nejde. A to je dukaz toho, ze nektere profese se opravdu lisi jak vydelecne, tak i ,,namahave". Jestli je to pro nekoho TABU, mluvit o tomhle tematu, tak to ani nectete dal. Dam priklad, proc chudak pokladni v supermarketu si vydela za mesic cca 20.000,– cistyho a prostitutka nebo pornoherecka 200.000,– za mesic. Vzdyt chudak ta pani prodavacka tam musi byt od rana do vecera, treba i 12 ti-hodinove smeny a je i tam nekdy sikanovana od vedeni a hlavne zakazniku a takova pornoherecka prijde jenom pred kameru ,,uzije si" jde domu po cca 1 hodine a ma za den v kapse treba 10.000,– chapete to ?? Nebo chudaci doktori a ucitele, studovani lidi berou opravdu malo za to, kolik casu na studiich tomu zasvetili a treba ta pornoherecka bere stejny ne-li vyssi plat nez doktor? Je to podle Vas, takhle spravne nastaveno? Je nase spolecnost v poradku? Diky za odpovedi i vase nazory.

Nejlepší odpověď
Drap

Je to hlavně dáno poptávkou a nabídkou, popřípadě , o množství lidí, kteří danou profesi jsou schopni a ochotni dělat . Pokud se to pokladní nelíbí, může jít klidně dělat prostitutku, zpěvačku, pornoherečku, či třeba špičkovou tenistku. Pokud se to pornoherečce nebude líbit a bude se jí zdát, že má nespravedlivě hodně peněz, klidně může jít dělat pokladní.

Další odpovědi
ivzez

„Práce“ prostitutky a pornoherečky je podle mne mnohem
náročnější než ta nejtěžší fyzická dřina třeba na stavbě.
(Nevěřím tomu, že by si „práci“ užívaly.)

da ny

Budete se muset poptat jinde… :)
Vy jste zašel do extrému :D. Některá řemesla, i seriozní „mají/mívají "zlaté dno“. Tak to bylo, je a bude :)
Mezi jednorlivými profesemi je propastný rozdíl
Dokonce v té samé profesi. na stejné pracovní pozici v jedné firmě jsou velké rozdíly (osobní mzdy) ve mzdách i platech (ve státním sektoru). Podle místa bydliště! Mezi kraji, okrasy..

Dovolím si reagovat na plat „chudáka pokladní v supermarketu si vydela za mesic cca 20.000,– cistyho " (obvykle s výučním listem, výjimečně s maturitou).
Zdravotní sestra na ambulancích, v ranních směnách, asistenti laboranti (SŠ, Bc.) často nemají ani oněch: "cca 20.000,– cistyho“ a to i při vyšším vzdělání a odpovědnosti..
Ptejte se zaměstnavatelů, proč je tomu tak.Proč mají jejich zaměstnanci nízké/nižší mzdy.

Tam, kde je nedostatek pracovních sil, musí ztaměstnavatelé poskytnout vyšší mzdy, benefity. Zajistit školku, ubytování, poskytnout rodině bydlení např. v podnikových bytech (vracejí se k tomu, co už zde bylo). Funguje i meziměstská firemní doprava zaměstnanců.

jirka F

Protože řada profesí má vyšší kvalifikaci a je zodpovědnější.A ne podle mě to není správně nastavené ale co se s tím dá dělat??Toť otázka.

Brblal

Já jen řeknu, že vysoké platy mají horníci (ti co dělají dole v hloubce), ale oni si to zaslouží, je to těžká a špinavá a nebezpečná práce, oni se také dožívají nižšího věku (asi 60 let).