Lukyn45

Proč se Maďarsko nejmenuje Uhersko?

Nejlepší odpověď
annas

A. . Protože . Maďarsko a Uhry (Uhersko) sou dva rozdílné státní útvary, jenž vznikly v různém historickém období a na různých základech. Uhry (Ungaria, Hungaria), již při svém raně středověkém utváření na základě svatoštěpánské myšlenky pod svou moc nezahrnuly jen území Panonie, ale také oblasti Podunají a širokého okolí. ad.

Uhry (Uhersko) a Maďarsko jsou dva rozdílné státní útvary, jenž vznikly v různém historickém období a na různých základech. Uhry (Ungaria, Hungaria), již při svém raně středověkém utváření na základě svatoštěpánské myšlenky pod svou moc nezahrnuly jen území Panonie, ale také oblasti Podunají a širokého okolí

Země Svatoštěpánské koruny se skládaly jak s Dolních Uher (historické maďarské země), tak i Horních Uher (dnešní oblast Slovenska), Podkarpatské Rusi, Sedmihradska, Chorvatska, Dalmácie a dalších menších území, přičemž tyto oblasti byly začleňovány do uherského soustátí postupně.

Maďarsko naopak musíme chápat jako stát národní a je to také hlavní nástupnický stát historických Uher."

Viz poslední odkaz dole
http://uhersko­.com/uhry/

2. Trochu historie
"1 Anonymus ve středověké kronice říká: v Asii ve stepích žilo na sedm velmožů, kteří si rozdělilo vedení nad kmenem. Jeden z velmožů se jmenoval Megyer, od něho má pcházet slovo Maďar. Všechny velmože pak jmenuje jako „Hetumoger“, což má znamenat „Sedm Maďarů“. Po příchodu do Panonie si každý z velmožů postavil hrad.
Anonymus na začátku dělí, že jeho Mogerové, jak se sami nazývají, jsou v cizině známí pod jménem Hungarové. Prý podle pevnosti Hung, kterou maďaři dobyli cestou do Panonie. Pevnost skutečně existovala, jmenuje podle řeky Ung, Slované jméno posunuli na Uh. Jméno hradu jako „hrad na Uhu“ či „užský hrad“ dodnes existuje jako Užhorod na Zakarpatské Rusi

2. Byzantské středověké prameny hovoří o kočovném kmeni Oněgurů (Unugurů), který byl jedním ze sedmi staromaďarských kmenů. V teorii ugrofinského původu V češtině se vyvinulo jméno přes „Ungry“ na „Uhry“. Kmen Megyer či Magyar (?) měl být centrálním kmenem, ze kterého pocházela vládnoucí dynastie, a tak vzniklo druhé označerní Maďar. Podle teorie o turkickém původu je to trochu jinak, ale rovněž z ní vychází, že Uhersko bylo větším (nadřazeným) celkem Maďarska.

Pod Uherskem chápe čeština celou říši, které vládli Maďaři, tzn. Chorvatsko, Sedmihradsko, Slovensko.., kdežto pod pojmem Maďarsko jen území přímo Maďary osídlené. Přechod od státního označení je po první světové válce, kdy se po Trianonské smlouvě z Uherska (jako části státu Rakousko-Uhersko) po oddělení etnicky odlišných území stává Maďarsko

V angličtině se od Unugurů odvodilo jméno Hungary
Podoba jmen sice svádí k tomu vidět za označením „Hungary“ Huny, ale není tomu tak.

3. A nakonec co se týče uhrů v přenesém významu (tedy „beďarů“), jak o ní mluví Slovník spisovné češtiny: Jméno uhrů, osutiny z ucpání a zánětu mazových žláz kožních, je všeslovanské (rusky угорь, ukrajinsky вугор, srbocharvátsky ugrk, slovinsky ogrec, polsky węgier, dolnolužicky hugra, huger, hornolužicky wuhra). Souvislost s národním jménem Uhrů je hodně pochybná.Třeba Brückner upozorňuje na zajímavou shodu s německým die Finne, uher, der Finne, Fin. Ale pro lidový jazykový cit je totožnost obou jmen něčím zcela nepochybným. Proto se v obecné češtině za uher klade synonym slova Uher, totiž maďar.t Uher."

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/puvod-slova-uhry

C. hápání Uher a Maďarska v historickém kontextu"

Zde se dovíte podrobnosti a celou historii – Horní Uhry, Chápání Uher a Maďarska atd,

http://uhersko­.com/uhry/

Další odpovědi
paul1

Na konci prvního tisíciletí pronikly na území dnešního Maďarska z východu Maďaři, kočovný kmen ugrofinského původu vedený náčelníkem Arpádem, zakladatelem královské dynastie Arpádovců.Vznik Uher je spojen s příchodem Maďarů do Panonie a Podunají.
V důsledku porážky Rakouska-Uherska v I. světové válce se monarchie včetně Uherska rozpadla na mnoho nástupnických států, včetně Maďarska.
Takže název Maďarsko je pojmenování území podle původního obyvateltva.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Uhersko

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ma%C4%8Far­sko

led

Pretože ide o štát, ktorý po 1.svetovej vojne vznikol v centrálnej oblasti bývalého Uhorska. Bývalé Uhorsko sa rozkladalo od Tatier po Dinare, ovládalo nielen Maďarov, ale od dnešného Slovenska po Čiernu horu (Kotor)

Disraeli

Taky bych byl radši. :D Klidně to mohli být Uhři i po rozpadu Uherska (ono se Maďarům za Uherska říkalo Maďaři i Uhři, zrovna Maďaři byli zosobněním Uherska), ale chtěli „svoje.“
Oni jsou to Maďaři podle praotce Magora (vážně).
Chtějí distanc od minulosti (uherské), tak jako třeba Slováci, Ukrajinci (-od ruské) a jiní. Ale Uhersko po většinu jeho existence bylo větší, než území dnenšího Maďarska – zasahovalo na víc (dnenších) států nebo jejich částí (největší samozřejmě Maďarsko s hlavním vlivem Maďarů). Bylo to multi-kulti. Ve 20.století vznikly nové státy (které v historii ani nebyly) a jejich existence se dá počítat tedy až třeba od 1918 (a podobně). Na rozdíl třeba od Česka, která vždy exstovalo jako Česko, či Čechy a Morava, samostatně a pak jako součást „jiné“ říše, avšak stále jako „Země Koruny české.“ Ale takové (dnenší) Slovensko v historii nebylo (žádné slovenské knížectví ani království ani nic podobného – útvary, které tu předtím byly, byly prostě jiné státy) – zkráceně: součást velké Moravy, pak Nitransko a pak už jen Uhry až do 1918 (a během toho se pro ně vžil název Slováci – jen aby se odlišili od ostatních). Slovensko taky neexistovalo. Slováci jako „Slováci“ existujív asi od 19. století, jako stát od 20. století.
Maďarsko je prostě vzniklý stát po rozapdu Uherska (každý chce/chtěl samostatnost… protože si pak připadali důležití, že můžou „sami“ rozhodovat, prsotě využití situace když už se vše hroutilo a rozpadalo na menšší nově vzniklé celky, hlavně chtěl každý urvat trochu moci. Jiank někteří chtěli změnu v naději, že si snad polepší atd). Ale „Maďaři“ narozdíl třeba od „Slováků“ existovali – mají svůj původ od svého jmenovitého zakldatele, svůj národnostní název, který v historii měli a měli i svůj „Maďarský“ stát (Maďarské knížectví). Etymologicky a politologicky tu Maďarsko bylo, kdyžto Slovnensko až do r. 1918 ne („Slováci“ tu byli o něco dřív – ale ne zas o tolik).

Maďarsko se jmenuje Maďarsko, protože se Uhersko rozpadlo a Uhersko nebyli jen Maďaři (ale odjakživa i Slováci atd). Původ názvu je dávno z historie, kdy existoval Maďarský stát k jehož názvu se vrátili při vzniku tohoto státu, kdy Karel I. neuspěl pří udržení říše a trůnu (navzdory podpoře i vojsku, které měl, kterých ale neuměl a nechtěl využít… chtěl vše bez nátlaku a prostě s dětskou naivitou). A pak hlavně nevyužil příležitosti kterou měl, protože Uhersko nebylo spokojeno se vzniklou republikou a nastálým chaosem a zase se z něj stala monarchie, jenže Karel nebyl nikdy moc rozohdný a neměl to moc promyšlené… tak zase vznikly republiky, mj. Maďarská republika).

Obecná odpověď je, že R-U prohrálo válku a bylo nuceno se rozdělit na základě smluv a vznikly nástupnické státy a se svými názvy. Mj. i kvůli odoboji (aktivní na straně nepřátel). Taky protože Károlyi a smlouvy a listiny.

Ametyst

Protože Uhersko a jeho historie zahrnuje mnohem větší území s více národnostmi, než jenom Maďary.

Kelt

Protože Uhersko je železniční stanice mezi Olomoucí a Prahou.

led

Kelt, máte pravdu, na trati 010 Kolín – Česká Třebová. Stanica má zaujímavé postavenie
"Uhersko je železniční stanice jižně od obce Uhersko v Pardubickém kraji. Stanice se nenachází v katastru stejnojmenné obce, ale městyse Chroustovice v okrese Chrudim. " https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Uhersko_(n%C3%A1­dra%C5%BE%C3%AD)
 🙂

annas

led,

také jsem to už včera zjistila. Etymologie názvu obce Uhersko POdle vysvětlení se stáří obce liší.

  1. Podle Dalimila

    údaj Dalimilovy kroniky k roku 1308 o Ctiborovi z Uherska, který vynikl v boji s německým (švábským) vojenským oddílem, při němž získal mnoho německých šlechtických zajatců.1) K srážce došlo podle Dalimila mezi Opočnem a Turovem (tedy někde v místech dnešního nádraží ČD Uhersko). U Uherska poražený švábský oddíl patřil k těm vojenským oddílům, které po smrti krále Rudolfa I. Habsburského v r. 1307 za pomoci královny – vdovy Elišky Rejčky (Habsburk Rudolf I. byl jejím druhým manželem po králi Václavovi II.) hájily v Čechách habsburské zájmy proti nárokům Jindřicha Korutanského. Hlavní základnou těchto vojenských oddílů byla východočeská věnná města královny (Chrudim, Vysoké Mýto, Hradec Králové), z nichž často přepadaly a drancovaly okolní vesnice. Proto se jim domácí obyvatelstvo.

  2. Jinak P prvními obyvatel Uherska byli lidé pocházející z Uher. Podobný charakter svědčící o cizím původu prvních obyvatel mají i další místní jména v sousedství Uherska – Moravany a Hedčany. Vzniká tedy otázka, za jakých okolností se mohli cizí obyvatelé v tomto kraji usadit. Poněvadž víme, že český kníže Břetislav I (1034 – 1055) během své vlády podnikl výboje na Moravu (ještě před převzetím vlády za života otce – knížete Oldřicha), do Uher a do Polska, odkud pocházejí Hedčané3), lze předpokládat, že to byl právě tento kníže, který si z vojenských výprav přivedl zajatce a usadil je, jak bylo tehdy obvyklé, na nejzazším okraji osídleného území. Tak vzniklo Uhersko, Moravany a Hedčany. Tyto osady zajatců se zřejmě měly stát východiskem dalšího osidlování území podél Loučné směrem k východu, kterým procházela komunikace spojující Čechy a Moravu, jejíž význam stoupl od definitivního připojení Moravy k Čechám za Břetislava I.

    https://www.u­hersko.cz/ke-vzniku-uherska