Dudu855456

Proč se koňům dávají podkovy?

Ahoj.Mi tak vrtá hlavou proč se koňům dávají podkovy?Vždyť divocí koně také nemají podkovy a žijí ůplně normální divoký život.Tak,proč se ochočeným koňům dávají podkovy?

Nejlepší odpověď
annas

Kopíruji odpověď uživatelky Bohemica.

Dnes je mnoho názorů na kování koní, většinou koně naboso prosazují „aktivisté“ nebo ti co nemají na dobrého podkováře. Bosý kůň může být nebezpečný i sám sobě
při pohybu ve výběhu nebo v terénu. Natažené vazy , podlomy a prasklá rohovina kpyt bývají ten nejmenší problém, co je může potkat. Alespoň na přední nohy se doporučuje okovat. A to nemluvím o čím dál častějších případech,
kdy podkovy fungují jako ortopedická pomůcka při vadách kopyt, nepravidelných postojích ap. Osobně okované koně nepouštíme ani do výběhu bez kamaší alespoň
na předních nohách. Metodika, kterou převzal V.V. je velmi kontroverzní a je více negativních projevů u koní než pozitivních, nehledě na fakt, že pozitivních výsledků by bylo možná dosaženo dříve s dobrým okutím a bez utrpení koně při této šarlatánské, drastické, metodě, která nemá opodstatnění. Pokud budeš mít koně na mazlení poze na pastvině, v některých případech od jara do podzimu možná se dá risknout nechat ho bosého.

Další odpovědi v odkazu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-si-myslite-o-chozeni-koni-na-boso

Další odpovědi
okqork

Domestikovaným koním praskají kopyta, protože si jejich kraje nestíhají přirozeně obrušovat celodenním pohybem, a/nebo se pohybují převážnou většinu času na tvrdém povrchu (dlažba, asfalt…) tak se kopyto na kraji třepí, takže se chrání podkovou.

badisko

kun vlastne podkovy nepotrebuje davaji se jim kvuli povrchu …kamene cesty atd …jinak v prirode volne zijici kun podkovu nepotrebuje …jo a taky je to dobrej obchod kdyz vezmes v uvahu cenu podkovy…a jeste proto aby nechodili na boso ne…:D…taky radsi chodis v botech …:D
Doplňuji:
nekde jsem cetl ze podkovy se zacaly davat az v 17 stoleti…

anonym

Stavba kopyt je stejná u volně žijících koní zrovna tak jako u domestikovaných plemen.
Domestikovaná plemena se používají k jízdě pod sedlem, k tahu, nošení nákladu ap. na různě tvrdém povrchu. Podkování u koní chrání kopyta
před zraněním, opotřebením, olámáním , dává koni přiměřenou oporu a chrání před uklouznutím, zlepšuje vadný postoj koně, napravuje tvar kopyta a léčí (ortopedické podkovy) nemocná kopyta. Okovaní koně vyžadují zvláštní péči
o kopyta, protože rohovina není přirozeně vlhčena kontaktem s povrchem.
Péče o kopyta, kovářství a podkovářství, druhy podkov atd. je široká oblast celého odborného specializovaného oboru.
Volně žijící koně se pohybují převážně na takovém povrchu, kde se přirozeně kopyta obrušují a pevnost kopyta se přizpůsobuje tvrdosti půdy, koně nemají žádnou zátěž a koně, kteří mají nějaké vady zpravidla dlouho nepřežijí (přirozený přírodní výběr).
Rozhodnout se zda koně kovat či nekovat není otázkou módy a ovlivnění různými zastánci a odpůrci různých přístupů, ale uvážlivého rozhodnutí, kdy posuzujeme zdravotní stav koně, jeho využívání, podmínky povrchu na kterých se kůň nejčastěji pohybuje a mnoho jiných aspektů.
Špatně okovaný kůň trpí mnohem více než kůň zvyklý dlouhý čas fungovat „naboso“ a naopak koně bosí
s nekvalitní kopytní rohovinou, špatným postojem kopyta nebo celé končetiny,
s vadami pohybu (např.tzv. stíhání, strouhání atd.) si velmi uleví dobrým „obutím“.

Araxis

Ahoj,Divocí koně mají jinak postavené kopyta.Diky terénu kde se pohybují jej nepotřebují.Šlechtě­ní koně kdesi ve stajích je potřebují protože ty kopyta jsou zas jinak stavěnné.Je to k přirovnání jako Křeček domácí a křeček divokyý.Ten divoký,ten zimu přežije ale kdežto kdyby jste z chovu pustila obyčejného křečka ven tak nepřežije ani den.Díky srsti a genům.

anonym

Na Tvou otázku by Ti nejlépe odpověděla Wikipedie. Stačí zadat heslo podkova a najdeš si zde k čemu slouží, jaké podkovy se používají i historii jejich používání.

Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Podkova (rozcestník).

Podkova je obvykle kovová ochrana koňského kopyta před přílišným opotřebováním. Ke kopytu se připevňuje zvláštními hřebíky – podkováky, některé druhy podkov se ke kopytu lepí. Úpravu kopyt a připevnění podkovy provádí podkovář[1].
3 Funkce podkovy
4 Druhy podkov
5 Výroba podkovy
6 Odkazy
Historie
Nejstarší ochranou kopyt byly lýkové hiposandály používané v antickém Římě, které se ke kopytu přivazovaly. Kovové podkovy začali používat nejdříve Keltové[2], znovuobjevily se v Evropě asi v 6. století, na českém území se používají asi od 10. století. Jedna podkova vydržela asi 4–6 týdnů. Dokud se k tahu používal skot, podkovával se i on, takové podkovy byly od koňských velmi odlišné.
Popis podkovy
Podkova musí tvarově vyhovovat nosnému okraji kopyta, proto její velikost určuje velikost kopyta, její výšku a druh pak určuje činnost, k jaké je kůň využíván. Podkova se skládá z přední části a dvou ramen. Ramena jsou tvořena postranní a patkovou částí. Na spodní ploše podkovy je rýha, ve které jsou vyraženy hranaté díry pro podkováky. Tato rýha slouží jen k lehčímu probití podkovy. Rýha se zhotovuje rýhovákem a pokud není udělána přesně, může poškodit nejen samotnou podkovu, ale i kopyto.

Čapka zabraňuje posunutí podkovy po kopytu, na podkovách pro přední končetinu bývá jedna, pro zadní nohu dvě. Podkovy se někdy doplňují ozuby. Jejich účelem je nadzvednout zadní část kopyta.
Některé podkovy bylo nutno chránit před rychlým opotřebením, proto se podkova opatřuje ozuby, hmatci nebo plátky. Ozuby mohou být vykované, nebo vyměnitelné. Vyměnitelné jsou buď šroubovací anebo zastrkávací. Ozuby se používají hlavně u tažných koní, parkurových koní, nebo na náledí.
Funkce podkovy
Podkova chrání před přílišným opotřebováním kopyta, zmírňuje namáhání šlach a snižuje riziko uklouznutí. U tažných koní zvyšuje adhezi kopyta k podkladu (po němž se kůň pohybuje), což snižuje prokluz a výrazně zlepšuje přenos motorických sil přenášených z nohou koně na podložku (zejména na kluzkém povrchu – lidově řečeno, nohy koní mnohem méně kloužou). Podkova může pomáhat napravovat nepravidelné postoje koní („křivé nohy“), případně korigovat nepravidelné chody, speciální podkovy jsou potřeba i pro léčení některých onemocnění nebo úrazů kopyta.

Takže shrnuto je to takto: divocí koně nemají zapotřebí mít chráněna kopyta, protože nejsou určeni k fyzické zátěži (nošení nákladu, jezdce, nepotřebují je ani z titulu tahu nebo pohybu v nevhodném terénu). Příroda koně nevybavila k tomu, co po něm jako po domácím zvířeti vyžaduje člověk. Proto je zapotřebí koně chránit dobrou a výživnou stravou, nápojem, dobrým a vzdušným ustájením, správným postrojem a pravidelným ošetřováním kopyt.
Za dobrou péči se takové zvíře odvděčí poctivou službou všude tam, kde nejde nasadit techniku a jiné možnosti.

Larissa

Proč se lidem dávají boty?

Lucyfer

Nebolí je to přikování?