kamila44444

Zvedání nohou koně

Ahoj. Chodíme na koňmi kousek od nás a jeden koník nezvedá zadní nohy. Když mu zadní nohu chytnu, tak ji zvedne ale pokrčí,přitiskne k té druhé a dá hned dolů. A pokud se mi podaří mu ji vzít, tak ji ani nenatáhne. Jak ho to mám naučit? Na přední nohy bych ho chtěla také naučit to, že bych mu po noze jen sjela a hned by ji zvedl. Občas mu na nohu musím tlačit. Prosím poraďte jak ho naučit zvedat nohy hned po tom, co mu po ní přejedu. Díky
Doplňuji:
Kapka: Koník nechce dát nohu ani svému majiteli. Prostě ji neumí dávat. Sílu mám- když mi ji koník dá, tak mu ji normálně veznu a vyčistím. Koník je opravdu hodný a zvyklý na děti. Přední dává v pohodě ale u zadních je vždy problém. Chi ho to naučit, protože si na něj neudělají moc času.

Nejlepší odpověď
anonym

K předchozí odpovědi mohu ještě doplnit,že pomocník může držet přední nohu zvednutou a ty se snaž zvednout po dobrém zadní.A samozřejmě odměna! Když kůň zlobí při kování nebo strouhání,řeší se to takhle. :D

Další odpovědi
kapka

Myslím, že bude problém spíš v tom, že jsi -náctiletá holčina bez zkušeností a taky dostatečné síly. Koník to pozná a jednoduše tě nerespektuje, nohy se mu dávat nechce, proč by to taky dělal, když ví, že ho k tomu stejně nedonutíš.
Stoupni si vedle koně zády k hlavě a jeď mu rukou po noze až od zhora dolů a slovně ho vyzvi, ať ti nohu dá. Ve chvíli, kdy nohu aspoň trochu zvedne, tak ji musíš prostě silou chytit, dát jak potřebuješ a opřít si ji o svoje stehno, jak se to dělá, určitě teoreticky víš, jak to má vypadat. Asi na to nemáš sílu, co? Pak bych ti poradila, koníka za každý projev spolupráce odměnit pamlskem. Chvíli se mu věnovat, nechat ho zvedat nohu aspoň trochu několikrát za sebou, snažit se dát ji do té správné polohy a koníka odměňovat. Taky jsem takhle kdysi učila jednu klisnu dávat jednu zadní nohu, se kterou zlobila. A nakonec to pochopila. Bude lepší, když budeš mít pomocníka, který bude koně odměňovat ve chvíli, kdy ty budeš držet nohu.
Ale dávej pozor, jak se koník chová, pokud tě nerespektuje a začal by být nervozní, tak to nech radši někomu dospělému, nebo přijdeš k úrazu. Celkově si myslím, že by ho to měl naučit někdo zkušený a děcka by měla ošetřovat jen naučené, poslušné koně.
No ale zkus to s tím odměňováním a uvidíš, třeba budeš mít úspěch.
Doplňuji:
Nedává zadní nohy ani majiteli, nemají čas ho to učit… Pak je jasné, že nohy nedává. Zkus to s tou odměnou.
Bylas někdy u toho, když ho podkovář strouhal? Jak to probíhalo? Musel mu nohu normálně zvednout a na poměrně dlouhou dobu. Zkus se tedy inspirovat u něj.
U koní jsem toho zažila dost, snažím se poradit tedy ze zkušeností. Jinou metodu, než koníkovi nohy pravidelně /nejlépe denně/zvedat, trvat si na svém a pak odměnit, neznám. Koně, kteří dávají nohy pak už skoro sami, jsou prostě na pravidelné ošetřování zvyklí.

jmhad

V prvé řadě zajdi k dobrému kováři – podkováři.
Ta příčina může být právě ve špatné podkově, ostrouhaném kopytě a tím třeba namožené noze.