vevinka007

Otázka pro toho, kdo má zkušenosti s koňmi

Dobrý den, toto je otázka pro toho, kdo má zkušenosti s koněm!:)

Jaké je skákaní v klusu? Je to nebezpečné?
Jaký je cval? Můžeš i spadnout ve cvalu?

Nedivte se, jen klušu necválám ani jsem neskákala, ale zítra jdu jezdit a chci zkusit nacválat a zaskákat si..
PS: Mám zlomený loket, takže jsem po operaci, ale nezmění to, že nepůjdu jezdit, trochu sním hýbu!:)
Doplňuji:
Hele vše dopadlo dobře, jela jsem na poníkovi a na býv. dostihákovi je to plňas :)
A sice jsem necválala ale trenérka, řekla, že ovladám dobře prac. klus , že bych cval v poho zvládla ;)
Ale skákala jsem přes větší kavalety v klusu :)
Byl to skvělý den!;)
A navíc loket nezabolel..Jo a kdyby něco už ho asi 2 týdny v dlaze nemám, je dobře zhojený, zítra jdu podruhé na RHB ;) Takže…

Nejlepší odpověď
anonym

Spadnout můžeš i ze stojícího koně.Neradila bych ti v žádném případě jezdit sama,pro případ nějaké nehody měla by s tebou být nějaká další osoba.Pokud jsi samouk,děláš asi spoustu chyb,které můžou vadit koni a později se těchto zlozvyků budeš sama těžko zbavovat. Výcvik by měl probíhat na jízdárně nebo v uzavřené ohradě a musíš mít přilbu.V klusu se překonávají tzv.kavalety a kůň je neskáče,ale překluše.Není jednoduché pro laika nastavit i nízké překážky tak aby měl kůň dost prostoru k odskoku atd.Všeobecně je správné zvládnutí jízdy v klusu těžší než cval.Hlavně asi proto,že ke cvalu se přistupuje až po dokonale zvládnuté jízdy klusem.Radila bych ti naučit se napřed základy jízdy v anglickém stylu pod vedením někoho zkušeného nejl.trenéra a později až získáš nějakou jezdeckou jistotu a zkušenost,můžeš pokračovat s ježděním v jiných podmínkách.Když ale nic neumíš,chceš se sama učit s koněm cválat a skákat a navíc ještě jsi po operaci zlomeniny lokte -to mi tedy hlava nebere.Někdo dospělý s rozumem by ti měl asi nějaké základní věci vysvětlit a zakázat. Podívej se na www.distanc.cz,je to server koňáků a najdeš tam všechno.co potřebuješ,ale jinou radu než ti píšu já nečekej !

Další odpovědi
weronika

plně souhlasím s Bohemica …
Skákat, když ani nevíš, a neumíš, cválat a nevíš že se dá spadnout kdykoliv, tak tato představa není reálná.
Najdi si trenéra, který tě naučí jezdit od začátku.a nejdříve se nauč jezdit přes kavalety.
a jestliže máš ještě po operaci tak na koně vůbec nelez…chceš aby se ti s tím loktem něco stalo a ty byla nadosmrti mrzák? nejdřív si dvakrát rozmysli než jednou něco uděláš a budeš toho nadosmrti litovat!!!
Doplňuji:
tak to je dobře…
Pro doplnění:
Možná, že kdybys napsala, že ruku nemáš v sádře(dlaze) A začínáš s rozhýbáváním možná by se odpovědi trošku změnili 😉

konvalinkab

Můžeš spadnout i z koně který stojí, a ve cvalu jedeš opravdu hodně rychle, a ze začátku nemůžeš přijít na rovnováhu. Pro někoho je to hodně obtížné. Nejlepší je když si to uděláš nejdříve na lonži, aby jsi přišla na rovnováhu. A skákat bych ti nedoporučovala, jestli že jsi nikdy nenacválala. Nejdříve si zkus cval, a až ho budeš alespoň trochu ovládat, v klusu jezdi přes kavalety. A přesně jak říká weronika, na koně s loktem po operaci nelez!

kapka

Moje rozumnější polovina mozku souhlasí s předešlými odpověďmi, ale na druhou stranu tě i chápu, to nadšení, který nemůže zabrzdit ani nějaká hloupá hojící se fraktura. Taky jsem šla jezdit s oteklým kotníkem, když jsem si ho ve škole při těláku blbě zvrkla. Zinkoklih musel počkat, ježdění mělo přednost. 🙂
Skákání v klusu už jsi tedy zvládla, gratuluju. Předpokládám, že myslíš opravdu skákání a ne klusání přes kavalety. Z klusu se samozřejmě normálně v tréninku skáče.
Co se týče toho cválání, já mám teorii ověřenou lety praxe, že čím míň se člověk bojí, tím menší má šanci z koně spadnout. Pokud mu tedy nevyvede něco hodně nečekanýho. To spadne i zkušenej jezdec. Jde o to, že zkušenej jezdec je na hodně věcí připravenej a jen tak něco ho nerozhodí, ale taky nezvládne všechno, viz třeba parkurové závody, kdy kůň těsně před překážkou nečekaně zastaví, to se často vysedět nedá. Chce to nebát se, chce to zkušenosti, který jsou přímo úměrný najetým kilometrům v sedle a chce to trochu toho štěstí.
Jinak chci ještě říct, že trenér je super věc a zabrání třeba nějakým zlozvykům v sedle, který se pak špatně odstraňujou, to je fakt, ale když už člověk nějaký základy má, není nad to, otestovat si koníka a sám sebe tak nějak bez neustálých pokynů trenéra, trošku víc svobodněji. U mě to tak aspoň bylo. Na jízdárně se člověk naučí kde co, ale tu potřebnou jistotu v sedle získá až na vyjížďkách bez trenéra, kde ho nikdo furt nenapomíná a může si všechno otestovat sám.
Cval je super, když se nebojíš a už víš, co a jak, pak je to pro jezdce nejpohodlnější pohyb koně. Když se budeš bát a panikařit, spadneš radši dobrovolně, abys měla klid. Zkušenost.