Kemily

Střídání jezdců na jednom koni. Jak to bude koně působit?

Měl by kůň mít pouze jednoho jezdce, nebo je střídat?
Doplňuji:
Jedna rodina u který jsem jezdívala měla dceru – 12 let. Před cca půl rokem si koupila klisnu divočejší povahy, ale zvládala ji. Koní mají víc, ale myslím že je docela zanedbávají (stáj vyčistí jednou za 3 dni, před vyjížďkou nehřebelcují a ani kopyta neudržují a trvá i několik dní než je vyčistí…). Ale zpět k věci. Na svého koně nepustí nikoho, a když k tomu nějakým omylem dojde, (kůň) člověka shodí, pokope, pokouše nebo něco podobného. Rodiče té dívky bohužel dělají to co ona chce, a musím zmínit ještě jednu věc. Ta holka je po operaci srdce a nebude moct jezdit minimálně 2 měsíce a kobyla bude nejspíš stát celou tu dobu v boxu, upřímě? Je mi jí líto… :(

Nejlepší odpověď
anonym

Neznám koně, který by si mohl vybírat jezdce. Jeden špatný neumětel na koni je horší než sto zkušených.
Doplňuji:
Kůň běžně žije 15–30 let . A v cca třech letech se obsedají. Předpokládáš, že během cca 25let může kůň mít pouze jednoho jezdce?

Další odpovědi
led

Každý jazdec pôsobí na koňa inak, tak isto aj kôň bude na každého jazdca pôsobiť inak.
Podľa môjho názoru kôň by mal mať len jedného jazdca, toho, s ktorým sa zohrá v jednu bytosť.

Doplňuji:
Ano, na dostihoch sa jazdci striedajú, aj tréning robí jeden a preteky jazdí iný. Ale…
Aj s koňmi, ako aj s inými zvieratmi, či aj ľuďmi, buď si sadnú, alebo im to neladí.Tá správna symbioza a premena dvoch tiel a dvoch myslí v kentaura je len jedna – kôň so svojim jazdcom ako jedna bytosť…

gepik

Podívej se na velké dostihy, najatý jezdec, žokej přijede třeba ráno, seznámí se s koněm a jde na start. Každá stáj má své tréninkové jezdce, kteří se na koních vice či méně střídají asi právě proto, aby si kůň zvykal na více lidí.

Coliffe

Vezmi to takhle: Kůň žije takových 30 let, dejme tomu že do 23 letech se na něm jezdí. Obsedá se tak na 3. roku. Myslíš, že během 20 let nezmění majitele/jezdce. Např. koně školní mají každý den jezdce jiného, a jak to na ně působí? Nijak ;)

anonym

Kůň není „blbý“, jen člověk mu přisuzuje lidské vlastnosti. Kůň je prostě původem stádové zvíře ze stepí, který má ve své vrozené přirozenosti zachraňovat se před nebezpečím útěkem. Kůň byl loven predátory a člověk je pro koně predátor. Čili romantické představy „led“ o symbióze (kentaur- jedna bytost jezdce a koně) se nezakládají na racionálním základu.
V posledních letech se šíří metoda Pata Parelliho, kerá je založena na jiném přístupu člověka a koně, snaží se o získání důvěry koně a jeho větší ochotu spolupracovat.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pa­relliho_metoda
Tato metoda je ale nejvíce používaná při rekreačním ježdění a hobby držení koně a spíše se jedná o individuálním přístupu ke koni.
Není vždy použitelná pro špičkové pracovní výkony koně.

led

uznávam vaše bohaté znalosti o zvieratách, ale ja mám tiež určité znalosti a skúsenosti, nie je to ramantika, ale realita.
Na druhej strane, je pravda, ak kôň nejazdí, je schopnosti sa znižujú. Prípad, ktorý je v doplnku opisovaný, preto vyžaduje jazdenie koňa aj iným jazdcom.

anonym

Chovem koní se zabývám téměř půl století a moje odpověď i první diskuze se týkala otázky před doplněním, které se objevilo před chvílí.
Nevíme nic bližšího o popisovaném koni, jsou nám servírovány pouze domněnky nezkušené dívenky.
Schopnosti koně nemusí přímo souviset na schopnostech jezdce a je rozhodně na uvážení majitelů koně, jak se rozhodnou. Jen oni jsou za stav a výkonnost koně zodpovědní a rozhodně nebudou poslouchat rady a názory nezkušené dívenky. Pokud se jí něco nelíbí, ať změní stáj nebo pokud má podezření na porušení zákonu na ochranu zvířat před týráním, ať se obrátí na příslušné orgány.
Majitelé třeba nechtějí využívat popisovaného koně jinak než v chovu ap. a v tom případě klisně stačí pouze pobyt
ve výběhu.
Komunikovat by tazatelka měla především s majiteli koně, zde neznáme potřebné podrobnosti a ani tak bychom těžko mohli omezovat majitele koně v jeho právech.

kapka

Led si vážím, ale v tomhle případě naprosto souhlasím s Ontolou. Koňák se musí odpovědi Led prostě jen pousmát.
Ještě k nahlášení týraní koně – z osobní zkušenosti si dovolím tvrdit, že popisovaný případ na nahlášení vhodný není, s tímhle nikdo nic dělat nebude. :)

anonym

kapka, málo sem chodíš a moc pauzíruješ! Chybíš! 🙂

led

som rada, že som vás pobavila
Práve od toho táto stránka je, aby vysvetlila, poučila.
Z praxe viem, že niekedy mnohí ľudia vedia, ale neuvedomia si, že iní nevedia, tak nedostatočne informujú. Vtedy aj vyslovene „blbá otázka, odpoveď“ je stymul, pre rozšírenie tej požadovanej správnej odpovede.
Som rada, že ontola rozšírila svoju informáciu aj za diskusiu má odo mňa virtuálny palček.

anonym

led, i já mám tentokrát důvod k ocenění Vašeho přístupu. Ne vždy tomu tak na této poradně bývá, takže smekám!
A podotýkám, že ani ve „své“ kategorii nejsem neomylná, takže jiné názory nebo zkušenosti jen vítám. Stále se učíme…