vevinka007

Je to normální?! ⇒ Koně

Dobrý večer, po pádu z koně na koňském táboře mám jakýsi strach..:/ Zlomila jsem si loket a musela jsem podstoupit operaci, samozřejmě chci v ježdění na koni pokračovat a taky se zdokonalovat.
Chodím k jedné paní, necválám,jen klušu..
Já se jejich koní bojím, necítím se dobře, když na nich sedím ..
Má poníka, plnokrevníka a klusáka..
Dneska jsem jela na poníkovi, dopadlo to v pohodě, ale nějak neposlouchal přes kavalety.
Pak klusák a na něm sem se bála klusat, prej když jezdec na klusakovi jede, tak v klusu vyhopsává (Tak to je asi tím,že je to klusák) No ale skusila jsem zaklusat, bylo to hrozné.. Jakoby nacválal nebo tak..
No ale to je jedno, prostě mám strach teď z jízdy, na táboře se vůbec nebojím, protože jsou tam fajní a vycvičení koníci.
A na jednom huculkovi se taky nebojím jezdit a to ještě k tomu stoupá vždycky na zadní a udržím se bez jakékoliv příčinny. Ale na cizích koních se prostě bojím! Předevčírem jsem poprvé jela na slepém koníkovi taky plňasovi a ten semnou vyhopl na zadní,protože se lekl a mě zabušilo srdce.!
Mám strach cválat a skákat, ale chci to skusit, akorát se bojím,že spadnu nebo tak:/ Mám pocit, že jsem SRABABA! Prostě se chci zdokonalovat, ale hodně se toho bojím a to si vemte, že mě na táboře dali do středně pokročilých a že jezdím 3 roky možná 4 :/ A stále nic!
Ještě dělam chybky v klusu, ale v pracovním se udržuju..Ale i slyším pochvaly,když klušu..
Já se chci zbavit té FOBIE, nechci se bát cválat a skákat!:((
Doplňuji:
pro Bohemica: Možná máš pravdu:/ Asi začnu chodit do Jezdeckého oddílu a máš pravdu skoro se vším,až na jedno. já umím v klusu skákat a za ty 3–4 roky jsem moc nenajezdila první rok jsem chodila na statek kde jsem jezdila tak min. 3týdně a makala jsem tam! A pak jsem chodila až v Olomouci a teď už jezdím taky málo, takže je to tím a potřebuje to trénovat.. A strach na bezproblemových koních nemám,jen na tich co mají zlozvyky nebo se necítím na nich v pohodě a jsou vysocí jak Eiffelová věž:D:)

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud máš strach, zvíře to vždy vycítí. Tvoje reakce při kontaktu s koňmi jsou ovlivněné tvojí obavou a proto se nechováš přirozeně, děláš možná chyby, které potom zvíře zneužije a snaží se ovládnou situaci. Jsi dítě, navíc moc nezvládáš umění jízdy a ještě k tomu se strachem z ježdění. To jsou všechno faktory, které hrají proti tobě. Píšeš, že jezdíš u nějaké paní. Já bych ti doporučila, pokud je tvůj zájem trvalý abys podstoupila jezdecký kurz pod vedením zkušeného trenéra v nějakém oddíle nebo jezdecké stáji. Jednak odborný cvičitel ví jak korigovat chyby, které jsi získala jako samouk (promiň, ale za 3–4 roky ježdění toho opravdu moc neumíš) získáš jistotu v sedu a tím pádem tvoje obavy budou mizet. Navíc v takovém oddíle mají tzv. školní koně, kteří bývají spolehliví, bez zlozvyků a trpěliví. Jedná se koníky-profesory, kteří často vykonají žádaný cvik na jízdárně dřív než se jejich žák v sedle vzpamatuje. Učit se na poníkovi (kteří často mívají spoustu zlozvyků, nečisté chody atd.) nebo naslepém koni, či klusákovi prostě na čemkoliv, co má čtyři kopyta není dobrý začátek. Ostatně to vidíš sama- zranila ses, za léta vožení (jinak se to nazvat nedá) téměř nic neumíš a jediné, co jsi získala je strach .

Další odpovědi
Drap

Tak nezbývá než jezdit a překonat sama sebe

baghira

Na fobie existují psychoterapeuti, kdybys někoho hledala, tak takového, který dělá HAP (hlubinná abreaktivní psychoterapie).

weronika

Mám pro tebe dvě rady:
1, dělej jenom to na co se cítíš.Nesmí tě do toho nikdo nutit a snaš se být v sedle uvolněná (vím, že to není jednoduché) a seběvědomá.Možná by ti pomohlo, kdybys začala jezdit na lonži. Tím pádem se nemusíš soustředit na koně a na to co může a nemůže udělat. Ale budeš se soustředit na sebe a na to jestli správně sedíš a budeš uvolněnější…
2, Najdi si zkušeného trenéra, nebo kvalitní jezdeckou školu( kvalitní myslím s kvalitním trenérem, podmínkami, vyrovnanými koníky) sice to bude dražší ale jestli se cheš věnovat koním tak s tím musíš počítat.
Hodně štěstí

kocickacoc

Příspěvek smazán administrátorem.