mosoj

Proč se dříve zapalovaly při bouřce hromničky ?

Od čeho byl tento zvyk odvozen a pamatujete to ještě někdo ?

Nejlepší odpověď
johana 56

Pamatuji od babičky.

http://www.la­butipirka.cz/hrom­nice-66-433-1.html

Další odpovědi
annas

Pamatuji, svíčky se světily v kostele a zapalovaly při velkých bouřích. Matně si pamatuji.

Jinak jak tato tradice vznikla?

Hromnice je tradiční lidové označení katolického svátku Uvedení Páně do chrámu nebo dříve Očišťování Panny Marie.

Svátek připomíná událost z evangelií, kdy Ježíšova matka Maria přinesla podle židovského obyčeje svého syna 40. dne po narození do jeruzalémského chrámu, aby jej zasvětila jako prvorozeného Bohu.

Zde se setkává s prorokyní Annou a spravedlivým Simeonem, který Ježíše nazval „světlem k osvícení národů”.

Od tohoto Simeonova proroctví o Ježíši-světle pochází zvyk, který se začal šířit zřejmě od 11. století: v tento den světily svíčky „hromničky”, které se během bouřek zapálené dávaly do oken a měly spolu s modlitbou chránit před bouřkami. Tímto dnem také dříve končila vánoční doba a sklízely se betlémy z chrámů, často i z domácností.

Lidé vysvěcené „hromničky” zapalovali při bouřích, modlíce se přitom k Bohu za odvrácení možné pohromy. Bývalo i zvykem dávat hromničku do ruky umírajícímu člověku, světlo hromničky mělo svítit na cestu do nebe.

http://www.ma­grata.com/imbolc-hromnice

MK44

Zapalování hromnic při bouřce nepamatuju. Avšak pamatuju, že při bouřce často vypadávala elektřina a pak nezbylo než svítit svíčkou.

Původ, z něhož je to odvozeno, může být velice starý, snad z dob, kdy oheň byl to nejdůležitější, co pralidé měli. Bez něho by nemohli jíst maso, přečkat zimu. V noci je chránil před útokem šelem. Oheň tedy byl ochráncem.

A proč se zapalovaly svíčky při bouřce – asi ze stejného důvodu jako, když držíte palce národnímu mužstvu. Domníváte se (věříte), že držení palců přispěje k tomu, že naši vyhrajou, ačkoli pro takovou domněnku není opodstatnění. Nikdy se neprokázala žádná kausalita mezi tím, že někdo drží u televize palce, a výsledkem utkání na stadionu. Naštěstí! Jinak by všechno vyhráli Číňani …

Jde o projevy lidské touhy pouhou myšlenkou nebo nějakým zástupným rituálem (kouzlem) ovlivnit svět. Vedle případů lenosti se objevují v případech ohrožení, kdy neznáme způsob, jak nebezpečí odvrátit. A jak odvrátit možnost, že blesk zasáhne zrovna naši chalupu? Když neznáte nic o elektřině ani o bleskosvodu nezbývá než si naklonit „nadpřirozené“ síly, které takovou možnost (dle našich domněnek) mají – duchové, bohové, Pán Bůh se všemi svatými, Aláh – a provést patřičné magické úkony. Například zapálit při bouřce svíčku nebo držet palce, když hrajeme se Švédama.

Ovšem dal-li jste v noční bouřce svíčku na okno, mohl jste tím někomu venku dát znamení, že tu je obydlený dům, kam se může před bouřkou schovat. Takže to k něčemu být mohlo – jen nevím, jestli by se to osvědčilo i dneska na panelovém sídlišti … Spíš by mohla chytnout záclona …

mosoj

Děkuji za odpovědi a hlavně za to připomenutí vysvěcení svíček. Na to jsem již zapoměl a zřejmě to bylo to nejdůležitější u tohoto zvyku.