Kepler

Proč se do mražených ryb uměle vpravuje voda?

Pomiňme snahu o šizení zákazníka, určitě to má i racionální důvod, ale nevím jaký. Říkají tomu glazování nebo glazura. Dnes jsem rozmrazil filety z pangase 1 kg, kde deklarovali 20 % glazury. Po slití vody mi ovšem zbylo necelých 700 g.

https://pixaba­y.com/cs/ryby-jezero-ryb%C3%A1%C5%99-sladkovodn%C3%AD-ryby-1372923/

Nejlepší odpověď
marci1

Glazování ryb je technologický proces, který ochraňuje mrazené rybí maso před vysušením a oxidací. Správné glazování by nemělo zvýšit hmotnost výrobku o více než 5(!) procent. Rybí maso se zkropí tenkou vrstvou vody, která po zmrznutí vytvoří ochrannou glazuru. Jestliže je přidané vody do 5 % hmotnosti výrobku, nemusí se toto v jeho složení uvádět.

V Česku se v poslední době tato technologie v hojné míře zneužívá k nastavování masa vodou, a tím pádem k šizení výrobku. Kombinací tzv. „glazování“ a „křehčení“ tak některé zamrazené ryby obsahují i více než 50 %(!) vody. K takovému zpracování se používají polyfosfáty, které vážou v rybím mase vodu. Podle časopisu dTest se v Česku objevily i mražené ryby, které obsahovaly nadlimitní množství polyfosfátů. 🙂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Glazov%C3%A1n%C­3%AD_ryb

Další odpovědi
ivzez

»Pomiňme snahu o šizení zákazníka«

To podle mne není možné → já za tím nevidím
žádný racionální důvod, jenom šizení zákazníků.

Edison

Nevím, proč glazování. Podle mě jde o „křehčení“… i když mi není jasné, proč by se to dělalo s rybami, to maso je už takhle dost jemné. U jiných mas bych viděl jeden důvod v následné rychlejší přípravě.

… teda… pominu-li šizení zákazníků…

Kepler

Ivzez: šizení zákazníku to je, ale jenom proto, že tam bylo přes 30 % glazury oproti 20% deklarovaným na obale.

ivzez

Prodej vody za cenu „křehčeného“ nebo „glazovaného“
masa nedokážu vnímat jinak než jako šizení zákazníků.

Edison

Jo… ale pokud o tom víš – je to uvedeno na obalu – máš možnost si takové zboží nekoupit. Jenže jestliže vyteče 30% vody místo 20%… to už okrádání opravdu je.

Kepler

No, já jsem s tím počítal, je to známá věc. Ale to množství vody mě přece jenom zaskočilo. Když já tak filety na másle s kmínem a bramborovou kaší tak rád…:-(

Edison

ČOI!! 😁