Fienir

Proč první sekunda trvá déle než následující?

Když se podívám na hodiny, tak sekundová ručička chvilku stojí (o trochu déle než jednu sekundu, například sekundu a půl) a pak si zase jde svým sekundovým tempem. Ale žádné zpoždění oproti ostatním hodinám nemá, tak musí jít o mou interpretaci. Jak je to ale možné?

Nejlepší odpověď
Drap

Právě jsem to měřil a první sekunda je stejně dlouhá jako třetí, čtvrtá atd.

Další odpovědi
ivzez

Žádná sekunda netrvá déle než ostatní,
všechny trvají stejně dlouho.

Podle mne může jít o nějaký optický klam.
Nebo může mít člověk v okamžiku, kdy se na něco
více soustředí, pocit, že něco trvá déle.

Rokio

Mám úplně stejný pocit, ale jak píše Drap a ivzez, tak všechny sekundy trvají stejně dlouho. Ivzez má dále pravdu v tom, že když se člověk více soustředí, tak čas plyne pocitově pomaleji.

Brblal

Nenapsal jste, o jaké jde hodiny, já mám všechny budíky i hodinky řízené signálem DCF a tak jdou přesně.

DCF signál vysílá od Frankfurtu n.Mohanem v SRN na 77.5 kHz, mnohé hodiny ho přijímají a synchronizují se s ním. Vysílá čas, datum, změnu času (letní). den v týdnu atd.

Edison

Existuje jeden hodinový systém s centrálním řízením, kde toto je normální a skutečně to tak je. Vteřinovka běží nepatrně rychleji, na konci minuty se zastaví a na centrální signál se zase spustí a to synchronně na všech připojených zobrazovačích. Je to systém skutečně zastaralý a dnes již nemá využití.

kodl67

Taky mívám ten pocit…A jsou to hodiny řízené rádiem.Zřejmě nějaký optický klam.

Dochy

Standardní to není, ale může to být konkrétním mechanismem hodin.
U DCF mně napadá jedna věc: Od vysílače každou sekundu přijde impuls – ten je možné použít pro sekundovku. Jeho délka nese informaci (jeden bit) pro obsluhu hodin (během minuty projde kompletní informace datum/čas). Minuta končí synchronizační značkou – vteřinový signál chybí. Slušné hodiny si ten sekundový signál pro obsluhu vteřinovky vyrobí sami (tak aby nikdo nic nepoznal), méně slušné se mohou na přelomu minuty chovat podivně.