Questman

Proč přesně, za jakým účelem a kým byly vynalezeny první vitamínové tablety?

Napadá mě, že mohly být vyrobeny pro námořnictvo, vojáky nebo nemocné ale nevím, jak to bylo doopravdy.

Odpovědi
mosoj

Vitaminové tablety nikdo nevynalezl. Tabletování jako takové snad ano.

Prospěšnost( důležitost ) vitaminů pro lidské tělo byla objevována postupně.
Třeba vitamím C ( kyselina L-askorbová) byla chemicky izolována až roku 1928 a chemická syntéza se podařila až roku 1937. Teprve tato výroba umožnila vyrábět syntetický vitamín C a třeba ho tabletovat.

Před tím hodně lidí kteří pobývali odloučeně od lidské civilizace trpěli avitaminózou. Známe jsou kurděje u starověkých a středověkých mořeplavců.