paul1

Proč praská mýdlo uprostřed?

Skoro všechny mýdla (i ty dražší) nám počase v polovině začínají praskat, až dojde k tomu, že se rozpadne
na dvě části. Dá se tomu nějak zabránit? Děkuji za radu, Pavel

Ještě doplním otázku o způsob ochrany spodní strany mýdla proti opatlávání – máme vyzkoušenou normální houbičku na nádobí, kterou se mýdlo podloží

Nejlepší odpověď
Drap

Dá se tomu zabránit tím, že nenechám mýdlo přeschnout.

Další odpovědi
aliendrone

Tekuté mýdlo + dávkovač! ;) :D :D

orwell

Ano, ano, taky se mi to stává. Je zajímavé, že dříve jsem to neviděl na žádném mýdle, až poslední dobou. Myslím si, že suchostí to nebude, ale spíš někdo vymyslel technologický „zlepšovák“ a tak si zvýšil zisk. Bohužel, způsob „opravy“ mýdla jsem nevymyslel. Je ale možné tato malá reziduální mejdlíčka postupně po načvachtání ve vodě vmasírovat do nového, též mokrého. Při troše cviku se lze takto zbavit všech zbytků, které obvykle končí v odpadu, neb jsou jinak nepoužitelné. Ještě si dovoluji při této příležitosti upozornit na možnost realizace jednoduchého spořiče mýdla z víčka od piva, které částečně vtlačíme do vlhkého mýdla a to pak pokládáme tímto víčkem na odstavnou plochu. Zamezíme tím opatlání umývadla, resp. jiných zakoupených přípravků určených k témuž účelu, ale nepříliš funkčních. Se zbytkem mýdla pak po odstranění víčka nakládám výše popsaným způsobem. Praskání mýdla to ale nezabrání.

ivzez

Mně se to doma ještě nestalo, ale občas prasklé
nebo rozlomené mýslo vidím někde na návštěvě.
Nevím, čím to může být, mně nepraská ani úplně suché.

orestez

Soráč. Intosští bodláci, cantsusáci, Czlanguáci fetiš zde zakotvili, aby se Švédi z Prahy nedozvěděli rechtýrung.. Oni, Havel.strana, nebo ½ Havloidní část ‚nemlčící skupina‘, jsou nyní tím, jak je nazývám. Pozůstatek nábožensky-rodinného příběhu spojeného s příjemným setkání s Mirkem a dalšími večer na Staroměstském náměstí. Ovšem vracím se k prasklině uprostřed. Je k tomu vysvětlení? Podívejte. Při vrtání do skořepiny fasádního panelu při zateplování, jeden dlouhý vrták se 4 záběry a velice slušnou červenou vrtačkou Hilti, dá se za pracovní dobu navrtat více než 900 děr. Otázka podobná té Vaší je, proč vrták (dl. asi 30 cm) lupne a ukončí svou životnost právě uprostřed? Unavit kov lze uprostřed, v místě největšího kmitání a přechodu do útlumu. Podobně jako když bychom vzali v úvahu schnoucí mýdlo. Jak ono odevzdává svoji vlhkost proudění vzduchu, může mýdlo popraskat příčně nebo podélně. Měli bychom kupovat taková mýdla, která málo absorbují vodu, nebo mýdla typu gel.

orwell

To ale nevysvětluje, proč jsem se s tímto efektem nesetkával po celá desetiletí v minulosti. Mýdla používám pořád stejně. Příčně popraskané mýdlo (tímto způsobem) jsem ještě neviděl, vždycky jen podélně.

ivzez

Já to vídám také jen podélně, ale vídala jsem
to pořád → i za minulého režimu. (Myslím, že
to nebude změnou výroby, technologie apod.)