Válek Petr

Proč používám v údivu výrazy „Ježíši Kriste, Pane Bože“ apod., když nejsem věřící?

Kde se to ve mně vzalo?

Nejlepší odpověď
annas

Proč tyto výrazy používáte? To my nemůžeme vědět, kde jste je slyšel, od koho jste je převzal.

Jde o výrazy údivu, třeba prudkého pohnutí myslí, rozčilení, které jsou navíc slušné od jiných.

Jako křesťan byste měl hřích, protože jste vzal jméno boží nadarmo, jak praví Desatero.

Toto zvolání ztratilo křesťanský význam, obracení se k bohu o pomoc, už nevěříší nepaktikují.. Původní prosba zanikla, takže jde o jakousi úlevu, ventilaci toho, co člověk cítí a jak myslí..

Křešťané se na Ježíše či Boha obracejí modlitbou.

Další odpovědi
led

„Kriste Pane“, udivujete ma, veď takéto vzývanie je bežne zaužívané aj medzi ateistami…
Horšie by bolo, keby ste ako citoslovce údivu použili Svatý Vladimír, Bože Vissarionovič… tak to by som sa naozaj opýtala kde sa to vo vás vzalo.
Ako veriaci tekéto výkriky by ste nemali používať, pretože v Písme svätom je napísané: „Neber meno Božie nadarmo“

Nuk nuk

Proč to říkáte zrovna Vy konkrétně, to my tady nemůžeme vědět.

Nicméně je to trochu paradox, protože tat oúsloví používají jako výkřik spíše právě nevěřící lidé. Křesťané to naopak považují za jednu z forem používání Božího jména „nadarmo“, proto se tomu snaží vyhýbat

Pro nevěřící je to prostě výkřik, výraz údivu, úžasu. Snad pochází ze tarších dob, kdy lidé v překvapení, strachu a úžasu něco takového zvolali jako takovou „rychlomodlitbu“ , ale dneska už je tospíš na úrovni citoslovce.

kesim

Jako věřící bys jméno Hospodina Boha svého neměl brát nadarmo spíš než jako nevěřící. Tyhle výrazy používá spoustu lidí, včetně mě. Asi nemáme v češtině jinou běžně používanou alternativu…

Jiří Bohumil

Vliv okolí, tradice a síla zvyku. Já ale „neberu božího slova nadarmo“- viz „desatero“. Ale zase kleju, když se „nedaří“, také na základě výše uvedených pohnutek a podstatně sprostěji.:-)))

still

Nemusí to být jen výraz údivu, ale i zhnusení, a dalších emocí, uvolnuje to stres. Překvapila mě délka článku o nadávkách na české wikipedii, zajímavé čtení :)

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nad%C3%A1vka