zjentek

Proč otázky „pokládáme“, zatímco odpovědi ne?

Odpovědi nepokládáme, tak proč pokládáme otázky? Tak když otázku položím, tak očekávám, že mně tady na ni položej i odpovědi. Jenže ono ne- odpovědi se tady pak prostě „dají“. Pak to vypadá, že tázající dostává něco zdarma, nebo tak prostě, tak to prr… ;p

Proč otázky POKLÁDÁME?

Nejlepší odpověď
annas

Otázku můžete položít, klást, dát otázku.

Podívejte se do odkazu na význam slovesa položit a dát.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=polo%C5%BE­it
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=d%C3%A1t

Na dotaz, otázku dáme odpověď, odpovíme na otázku, stejně na pozdrav, na dopis atd. přen. odpovědět (někomu) úsměvem; na útok odpovědět palbou;

Když odpovídám, tak přece někomu něco říkám, co znám, nebo jsem se někde dověděla nebo dám někomu vědět, způsobím, že se někdo něco doví atd.

Když položím otázku, tak ji mohu klást, takže ji někam dám, třeba zde na stránku Odpovědí, a čekám. Tedy zaměřím svou činnost na někoho, věnuji mu pozornost, poskytnu mu možnost reagovat, dávám mu „objekt“ ve formě otázky, dovolím mu, aby odpověděl atd.

--
Významy jsou dané historicky, takže pokud byste nepoužil synonym, nedávaly by otázka ani odpověď smysl.

Proč třeba nejíme u židle a nesedíme na stole? Proč se déšť nejmenuje sníh? Někdo to vymyslel, my to převzali atd.

Je to tak, jak to je.

Další odpovědi
Kepler

Čert ví. Mně je spíš divné, že když někdo položí otázku, nikdo ji nezvedne.

Edison

Otázky se pokládají ne proto, aby na ni byla položena odpověď, ale aby otázka byla zvednuta. Je to jako hodit někomu rukavici. Odpovědí není hodit proti tomu dlažku, ale tu rukavici zvednout.

aliendrone

Možná… protože otázka je rodu ženského? ;) :D :D

Hele, to ještě nic není! Otázky totiž i klademe – to je teprve záhada, jak se nám TOHLE daří! ;) :D :D

cochee

„Položit otázku“ je idiom. (Nikoliv idiot.)

zden28

To je jistě idiom, podobně jako např. „čas vypršel“ – proč by měl čas pršet, že? Čas ubíhá, plyne…

annas

Myslím si, že „Čas vypršel“ není idiom. Když prší, déšť skončí, tedy se vypršelo. za určitý čas. Jde o přenesený význam.

Stejně i odpovědi by se mohly pokládat jako otázky. Dát a klást jsou synonymy. Jde o slova mnohovýznamová.

Bobek 2

Jsou jazyky, kde se otázky nekladou, ale staví. A čísla, která jdou klást, jsou tzv. kladná (v ruštině: položitelná čísla). V češtině jsou tedy i otázky kladné.

zjentek

Aliendrone a tak ona to zase TAKOVÁ záhada nebude, stačí se nechat serverem (chápej jako démona) dobře oplodnit a už kladeš a kladeš, podívej na founda, ten jistě „nastavil“ v samotný sererovně a klade přímo do úložiště!

zjentek

@Kepler: A tak snad to s otázkou není jak s mobilem! Že „po“ už je vlastně v momentě, kdy je položena ;)