Avatar uživatele
Henry1660

Proč o sobě autoři mluví v množném čísle?

V knihách bývá někdy napsáno: „Myslíme si…, Dovolte nám…, Chceme Vám…” Takhle to píší různí autoři v knihách (1. os. mn. č.), i když je autor jen jeden a nikdo jiný se s ním na knize nepodílel.

Takže proč autor používá ”MY,” když by to mělo být ”JÁ?” Je to nějaký zvyk nebo tím chce zdůraznit svou osobnost (jako to dělají králové a papeži)?

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? led, annas, johana 56, ivzez, Anikitos před 1978 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Osobní zájmena – já, ty, on, my = já + ostatní. Spisovatel používá zájmeno my, když se zotožňuje s těmi, o nichž píše či mluví, takže se chová skromně. = plurál autorský.

Když se používá my ve významu jako tzv. královský plurál (plural majestaticus), ten zdůrazňuje funkci mluvčího, zdůrazňuje sám sebe.

Autor tedy může zahrnout pod „my“ sebe, nebo i y, o nichž píše či mluví.

V literatuře jde o tzv. subjektivní přístup, kdy autor vstupuje do příběhu jako účastník děje, zapojuje do děje s ostatními. Stojí tedy v příběhu.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Já souhlasím s Annas. → Na vydání knihy (i článků) se vždy podílí více
osob, v případě vydavatelství knih připravuje knihu pro vydání redaktor …
Autor se může ztotožňovat s těmi, o nichž píše, ale i s těmi, s nimiž knihu vydává.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Ja, autor, spolu s mojím postavami diela si myslíme, že ty, čitateľ, by si nás mohol prečítať a pochopiť, čo sme ti chceli svojim príbehom povedať. Ak si sa dostal až sem, urobil si svoj prvý krok k prečítaniu ďalších stránok.

PS
Henry1660, ďakujem za nápad na prvú stránku.
Kepler, ale možno to aj jednoduchšie, môžem napísať aj „autor a kolektív“ alebo „autor1 a autor2“, alebo ako autorov napíšem mená jednej – dvoch hlavných postáv akože to je ich život… medze sa nekladú.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Autor záměrně používá množné číslo, aby vzbudil zdání, že nejde jen o jeho výmysl, ale že jde o kolektivní dílo. Jako že je to sdílení myšlenek většího množství osobností a tím dodává dílu na důležitosti. Ale možná, že neříkáme pravdu, jen my, Kepler, to nemáme nijak podloženo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… a co se jim zdá na tom divného ??? taky říkám: máme hotovo a ne mám hotovo …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

led: to asi nefunguje. Díla podepsaná jako Rimskij Korsakov, bratři Strugačtí, ani marxismus- leninismus nezízkala nic navíc… 🙂

před 1978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

@annas: … teda jejich klávesnice dneska perlí …

před 1978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Myslíte překlepy.
Ach jo. Otevřela jsem si otázku, začala odpovídat.
Jenže zazvonil telefon. Vrátila jsem se, nevím, jak se stalo, otevřená otázka zmizela.

Začala jsem znova, odeslala, objevil se nápis, že jsem už odpovídala, uložila se ta první, neopravená. a nedokončená.

Takže jsem chyby opravovala, ani jsem se nedívala, kolikrát se moje odpověď otiskla.

Nebudete věřit, ale čekala jsem, zda si toho někdo všimne. Stalo se.

Jsem si vědoma svých překlepů, ale když jsem viděla, že se odeslala ta neopravená, v duchu jsem si říkala, no nazdar.

„Plašák či někdy zmatkař“ annas. Nemám z toho radost, ale je to marné, je to marné …

Zlobím se na sebe. Nemohu pochopit, že jsem závodila v psaní na stroji, kde nebyla možnost opravy. V současnosti by můj text byl nsrozumitelný.

před 1978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… to se stává, jen to bylo pěkný …

před 1978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

annas, načo toľko slov. Ja v takom prípade len poviem: „svieca mi dohára. Prichádza tma.“ 🙂

před 1978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

led

Tentokrát jsem se sama divila, co jsem vytvořila.

Máte pravdu, na Odpvědích nastala tma…

je to jejich vina, když mě zradily. Byly příliš zvědavé a rychlejší než já, vložily to, co jsem nechtěla.

Chovaly se jako subjekt, nikoliv objekt. 🙂

před 1978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Nie, nevyhovárajte sa na Odpovědi, neukazujte na neposlušné prstíky, je to realita, keď myšlienky sa stávajú rýchlejšie než čas a telo nás zrádza svojou pomalosťou, myšlienky aj telo žijú vo vlastnom svete… vtedy vznikne nesúlad medzi našou myšlienkou a napísaným textom.

před 1977 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek