jmachan

Proc nekteri lide za komunistu trhali v obcanskym prukazu stranku 16?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Řekl bych, že se nejednalo o stránku 16, ale o její rubovou stranu, tedy stránku s číslem 17.
Bylo to něco jako protest proti KSČ a jejímu XVII. sjezdu KSČ.

Další odpovědi
Já...

Bylo to na jaře 1976. Nebyla to ani 16. a ani 17. stránka, ale stránky 15 a 25. Nebylo to trhání stránky v pravém slovasmyslu, ale jen natržení horního okraje těchto 2 stránek v OP.

Mělo to být tiché vyjádření určitého vzdoru proti tehdejší vládnoucí garnituře v čele s KSČ a proti totalitě jejího režimu.

Proč 15 a 25? Symbolika. Toho roku se totiž konal 15.sjezd ÚV KSČ a 25.sjezd ÚV KSSS (Ústředního Výboru Komunistické Strany Sov.Svazu). Dva největší komunistické „svátky“ toho roku, kolem kterých se tehdá všechno točilo…

U nás na gymplu udělali jednoho dne přepadovou „šťáru“, museli jsme – všichni studenti do jednoho – ráno odevzdat své OP. Po škole se pohybovali uniformovaní i tajní policajti (VB a STB). OP si odnesli do ředitelny, tam je příslušné orgány zkontrolovali, a zpět jsme je dostali až odpoledne po vyučování. Většinou jsme nevěděli, proč jsme je museli odevzdat, říkalo se cokoliv. Dozvěděli jsme se to až posléze, když je některým nevrátili (právě těm, co je měli natržené) a místo toho si je pozvali na výslech do té ředitelny. Mezi nimi byli, mj., i dva mí spolužáci ze třídy. Docela jsme o ně měli strach – byli to typičtí dlouhovlasí rebelové a sympatizanti s protikomunis­tickými strukturami.

Byl z toho tehdy obrovský politický průser, kdy pro postižené zcela reálně hrozilo okamžité vyloučení ze školy (a nepřijetí na jiných školách), problémy v zaměstnání pro rodiče, zápis do kádrových materiálů, ap.

Nakonec z toho vyvázli tuším jen trojkou z mravů a museli něco podepsat – cosi písemně odvolat…

jmhad

Pamatuji si dost,ale tohle slyším prvně.Snad bylo něco takového v Praze jako protest,který popisuje kolega.A takových protestů bylo tehdy více,třeba kameny na kolejích.

zaslova

Já mám dojem, že se jedná už o tradici muklovskou, která souvisela už s prvním typem občanských průkazů, plátěných vzor 50. Na 16. straně tady totiž bylo umístěno opatření proti padělatelům na druhé straně hranice – hrubá pravopisná chyba v titulku Přihlášky a odhlaaašky, takto trojitě zvýrazňují. Policisté, tedy esenbáci, naučeně otevírali v 50. letech při letmých perlustracích občanky zrovna na této straně. A frajeři jim tohle potěšeníčko trhali čímsi jako němou zprávou, že o tom identifikačním markantu vědí taky. Pak tu byla ještě stejně škodolibá tradice trampská a skautská s tím lpěním na svobodném životě na dálavách bez povinnosti jakéhokoli hlášení o úředním pobytu.
http://obcansky­prukaz1.blog.cz/1302/ja-vam-holoto-dam-plysovy-medvidky
http://obcansky­prukaz1.blog.cz/1302/ja-vam-holoto-dam-plysovy-aligatory
http://obcansky­prukaz1.blog.cz/1302/ja-vam-holoto-dam-plysovou-realitu
http://obcansky­prukaz1.blog.cz/1302/ja-vam-holoto-dam-plysovou-rekreaci

Georg Hora

Příspěvek smazán administrátorem.

semtutajne

taky jsem ji měl vytrženou, ale ted si zaboha nevzpomenu proč :o)