Avatar uživatele
Pokročilý

Proc nekteri lide za komunistu trhali v obcanskym prukazu stranku 16?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Řekl bych, že se nejednalo o stránku 16, ale o její rubovou stranu, tedy stránku s číslem 17.
Bylo to něco jako protest proti KSČ a jejímu XVII. sjezdu KSČ.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Bylo to na jaře 1976. Nebyla to ani 16. a ani 17. stránka, ale stránky 15 a 25. Nebylo to trhání stránky v pravém slovasmyslu, ale jen natržení horního okraje těchto 2 stránek v OP.

Mělo to být tiché vyjádření určitého vzdoru proti tehdejší vládnoucí garnituře v čele s KSČ a proti totalitě jejího režimu.

Proč 15 a 25? Symbolika. Toho roku se totiž konal 15.sjezd ÚV KSČ a 25.sjezd ÚV KSSS (Ústředního Výboru Komunistické Strany Sov.Svazu). Dva největší komunistické "svátky" toho roku, kolem kterých se tehdá všechno točilo...

U nás na gymplu udělali jednoho dne přepadovou "šťáru", museli jsme - všichni studenti do jednoho - ráno odevzdat své OP. Po škole se pohybovali uniformovaní i tajní policajti (VB a STB). OP si odnesli do ředitelny, tam je příslušné orgány zkontrolovali, a zpět jsme je dostali až odpoledne po vyučování. Většinou jsme nevěděli, proč jsme je museli odevzdat, říkalo se cokoliv. Dozvěděli jsme se to až posléze, když je některým nevrátili (právě těm, co je měli natržené) a místo toho si je pozvali na výslech do té ředitelny. Mezi nimi byli, mj., i dva mí spolužáci ze třídy. Docela jsme o ně měli strach - byli to typičtí dlouhovlasí rebelové a sympatizanti s protikomunistickými strukturami.

Byl z toho tehdy obrovský politický průser, kdy pro postižené zcela reálně hrozilo okamžité vyloučení ze školy (a nepřijetí na jiných školách), problémy v zaměstnání pro rodiče, zápis do kádrových materiálů, ap.

Nakonec z toho vyvázli tuším jen trojkou z mravů a museli něco podepsat - cosi písemně odvolat...


Avatar uživatele
Bronzový

Pamatuji si dost,ale tohle slyším prvně.Snad bylo něco takového v Praze jako protest,který popisuje kolega.A takových protestů bylo tehdy více,třeba kameny na kolejích.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

zaslova

Já mám dojem, že se jedná už o tradici muklovskou, která souvisela už s prvním typem občanských průkazů, plátěných vzor 50. Na 16. straně tady totiž bylo umístěno opatření proti padělatelům na druhé straně hranice -- hrubá pravopisná chyba v titulku Přihlášky a odhlaaašky, takto trojitě zvýrazňují. Policisté, tedy esenbáci, naučeně otevírali v 50. letech při letmých perlustracích občanky zrovna na této straně. A frajeři jim tohle potěšeníčko trhali čímsi jako němou zprávou, že o tom identifikačním markantu vědí taky. Pak tu byla ještě stejně škodolibá tradice trampská a skautská s tím lpěním na svobodném životě na dálavách bez povinnosti jakéhokoli hlášení o úředním pobytu.
http://obcanskyprukaz1.blog.cz /…
http://obcanskyprukaz1.blog.cz /…
http://obcanskyprukaz1.blog.cz /…
http://obcanskyprukaz1.blog.cz /…

Avatar uživatele
Registrovaný

semtutajne

taky jsem ji měl vytrženou, ale ted si zaboha nevzpomenu proč :o)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1030
Zlatý annas 949
Zlatý quentos 889
Zlatý mosoj 565
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 512
Zlatý marci1 509
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.