Complex

Proč některé paneláky mají požární schodiště a jiné nemají?

Nejlepší odpověď
led

Vzhľadom na to, že pri požiarnom, alebo inom živelnom ohrození sa vyťah z bezpečnostných dôvodov nesmie! použiť. Schodisko v obytných domoch, včetne prístupových komunikácií k nemu, je kvalifikované okrem bežnej funkcie, aj ako „požiarne“ (únikové) a nesmie byť ničím blokované. Akákoľvek prekážka v týchto komunikačných priestoroch môže unikajúcich ohroziť na zdravi.
Platí to aj pre paneláky bez výťahov.

Další odpovědi
annas

Souvisí to zřejmě s tím, že v 70. letech sev domech nebyly chráněné cesty, tedy únik z domů.

„Chráněná cesta musí mít také funkční odvětrání a nouzové osvětlení, aby na schodech nikdo neupadl.“

Úzky pruh hasičům enstačí. V řadě měst se provádějí kontroly, zda jsou volné chodby před byty a vyměřují se pokuty. To všechno vadi při zásahy.

Jak mají opatření v konkrétním domě vypadat, určí technik požární ochrany, kterého by tam měli alespoň jednou ročně pozvat na kontrolu. Ta je pro bytové domy ze zákona povinná. Pokud budou majitelé domů její závěry ignorovat, může je při kontrole hasičů čekat až čtvrtmilionová pokuta."

Navíc ani všechny výtahy nesjou zabezpečeny protio požáru.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/hradec-kralove/zpravy/po­rusovani-predpisu-kontroly-hasici-hradec-kralove.A180127_379­135_hradec-zpravy_the

--
Máte-li zájem,. můžete sio přečíst informaci oi chráněných a nechárněných únikových cestách.

http://www.fi­rebrno.cz/vase-cesty-k-bezpeci/co-byste-meli-vedet-o-unikovych-vychodech

zjentek

Myslíš v čechách? No to je normální šlendrián, v kulturních státech budovu bez nouzovýho schodiště prakticky nenajdeš.

Mc Merkurion

… vše záleží na šířce schodiště, jestliže nestačí pro únik, je potřeba postavit další navíc …
… klasické schodiště je vybavené jak sklonem, tak i jinými věcmi jinak, než jen dodatkové požární, samozřejmě, že hlavní schodiště se bere i jako požární …